A w głowie tylko maj

Tak zwana majówka była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale i rozmowy o historii naszego kraju.

Czym jest godność? Jakie jest życie godne? Jak dbać o godność tych, którzy są całkowicie zależni od innych? W tym wyjątkowym dniu, 5 maja, w  Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, staraliśmy się uwrażliwiać nasze społeczeństwo na potrzeby tych osób, którzy tak samo jak wszyscy chcą być szanowani i kochani.

W mieszkaniu nr 5 w maju sporo było solenizantów. Z tej okazji chłopcy z pomocą Pań zaprosili swoich kolegów na przyjęcie.

Kewin dzięki Pani Kasi odkrył w sobie nowy talent i pasję.

Gratulujemy Grzesiowi sukcesów podczas Ogólnopolskich letnich igrzysk olimpiad specjalnych w Rybniku gdzie zdobył ZŁOTY medal w rozgrywkach indywidualnych bocce oraz srebro w deblu. Tak o zawodach mówi nasz medalista: „Jestem bardzo zadowolony. Szczęśliwy, że uwierzyłem w siebie i miałem ducha walki do samego końca. Walczyłem ze stresem i nerwami, ale dałem radę. Podobało mi się w Rybniku – atmosfera niesamowita.”

5 maja uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną na cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego. Motyw przewodni „wesołe miasteczko uniwersyteckie” bardzo przypadł chłopcom do gustu. Mieli Oni m.in. możliwość chodzenia na PRAWDZIWYCH SZUDŁACH! Z resztą wspaniałych atrakcji było wiele. Dziękujemy organizatorom i studentom za ogrom pracy włożony w to wydarzenie.

10 maja odwiedzili nas uczniowie z Publicznego Studium Medycznego w Cieszynie kierunku terapia zajęciowa wraz z wykładowcą Panią Katarzyną Jas. Gości przywitała Pani Dyrektor Anna Sławińska, a następnie terapeutka Joanna Kapias i psycholog Agata Folęga poprowadziły dla nich wykład na temat specyfiki pracy terapeutycznej w naszym Domu. Pokazaliśmy nasze zaplecze opiekuńczo-terapeutyczne, a terapeutki Wioleta Perz i Elżbieta Kurcius przeprowadziły zajęcia praktyczne, w których uczniowie uczestniczyli wraz z naszymi chłopcami. Jako Dom jesteśmy bardzo otwarci na takie spotkania i z radością przełamujemy stereotypy związane z domami pomocy społecznej. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

Chłopaki z mieszkania nr 1 (mieszkania usamodzielniającego) doczekali się nowego wyposażenia kuchni. Panowie aktywnie uczestniczyli w urządzaniu swojej przestrzeni oraz pracach porządkowych po montażu mebli. Teraz będą Oni mogli zdobywać umiejętności samodzielnego funkcjonowania w jeszcze lepszych warunkach.

12 maja br. Dyrektor naszego Domu Anna Sławińska uczestniczyła w posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w ramach obchodów 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu RP. Wspólnie z Dyrektorem DPS w Gliwicach Rafałem Markiem reprezentowali Stowarzyszenie Organizatorów i Menadżerów Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia – Region Śląski.

„Na ręce Przewodniczącego Komisji, Pana Senatora Jana Filipa Libickiego złożyliśmy pismo, w którym wyraziliśmy uzasadnione obawy dyrektorów domów, związane z podwyżkami wynagrodzeń w placówkach leczniczych” – mówi Anna Sławińska – „Pielęgniarki, opiekunowie medyczni czy ratownicy stanowią trzon funkcjonowania DPSów, a odpływ kadry do podmiotów leczniczych spowoduje w nich dramatyczną sytuację i brak możliwości zapewnienia opieki osobom tego wymagającym.”

„Pomiędzy wynagrodzeniami personelu medycznego w dpsach a zatrudnionego np. szpitalach już są duże różnice – planowane podwyżki powiększą te dysproporcje.” – Mówi Rafał Marek – „Nie możemy dyskryminować pracowników dpsów! Ich praca jest równie wymagająca i zasługuje na równie godziwą zapłatę, a mieszkańcy dpsów bez nich pozostaną bez opieki! Stąd nasza propozycja rozwiązania tej sytuacji kryzysowej w postaci Tarczy Ochronnej dla Domów Pomocy Społecznej”

Podczas obrad obu reprezentantom stowarzyszenia udzielono głosu. Pani Dyrektor mówiła m.in. o naszych obawach ale i nadziejach związanych z planowanym procesem deinstytucjonalizacji pomocy społecznej.

Możliwość uczestniczenia w posiedzeniu to wielkie wyróżnienie za które dziękujemy Pani Senator Dorocie Tobiszowskiej i Panu Senatorowi Markowi Plura

Zajęcia sportowe to stały element w naszym Domu. Zapraszamy do obejrzenia świetnie zrealizowanego filmu AKPictures, którzy je prezentuje.

Dziękujemy Fundacji „Zostań Aniołem” za kolejną akcję dla naszych chłopaków oraz Panu Krzysztofowi Turzańskiemu za pomysł i ten wyjątkowy filmik

Link do filmu: https://fb.watch/dpzu2JkBZQ/

Kilka zdjęć z zajęć kulinarnych na parterze oraz na piętrze usamodzielniającym. W ostatnim czasie było ich sporo, a robiliśmy m.in. szaszłyki, żurek i sałatkę.

Z okazji Dnia Matki chłopcy złożyli życzenia wszystkim mamom, a także naszym pracownicom, które matki zastępują oddając chłopakom swoje serca Jesteście wspaniałe.

Z tak profesjonalnym wyposażeniem nasi rowerzyści wyglądają niesamowicie. Ileż radości może dać wycieczka rowerowa.

Za nami bardzo pracowity czas. 18 maja liczna grupa naszych pracowników uczestniczyła w II Konferencji Naukowo-Dydaktycznej „Domy pomocy społecznej, możliwości i wyzwania”, której byliśmy również współorganizatorami. Dyrektor Anna Sławińska wraz z Dr Dorotą Prysak prowadziły całość obrad i panel dyskusyjny. Z kolei nasza pracownica Joanna Kapias zreferowała wyniki badań opinii pracowników pomocy społecznej na temat deinstytucjonalizacji, które nasz Dom przeprowadził wspólnie z Uniwersytetem Śląskim. Szczegółowa relację i fotorelację można zobaczyć na https://www.facebook.com/USmiechnietaPedagogika/posts/379542884213815

Link do nagrania z całości obrad: https://fb.watch/dpzpZ-brQV/

Nasze chłopaki chętnie brali udział w Nabożeństwach Majowych.
Dzięki zaangażowaniu s. Margaret mogą oni w pełni uczestniczyć w życiu naszej parafii, za co serdeczne Bóg Zapłać.

W sobotę 28.06 wybraliśmy się na Wystawę Budowli Klocków Lego w Wiśle. Mogliśmy nie tylko obejrzeć ciekawą ekspozycję, ale i sami coś z klocków zbudować. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

Podczas interaktywnej wystawy 3D Trick Gallery okazało się, że wielu naszych chłopców ukrywa w sobie talenty aktorskie.

A i nasze terapeutki wczuły się mocno w role.

Powrót do góry