Kwiecień 2022 – wspaniali goście, święta i wiele innych wydarzeń

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pragniemy wyrazić naszą solidarność ze wszystkimi osobami ze spektrum autyzmu, ale też wykorzystajmy tą okazję, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Czy wiecie Państwo, że Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11, opublikowana przez WHO, weszła w życie 1 stycznia 2022 roku?

W związku z tym zmieni się sposób nazywania i klasyfikowania zaburzeń ze spektrum autyzmu – m.in. nie będzie już wykorzystywana nazwa Zespół Aspergera. Nowa klasyfikacja oparta jest na najnowszych doniesieniach nauki i trafniej opisuje aspekty funkcjonalne. Zainteresowanych nową klasyfikacją i kodami odsyłamy na https://puzzleszkolenia.eu/icd-11-a-nowe-ujecie-autyzmu/

Kolejne wspaniałe przyjęcie urodzinowe, tym razem chłopaków z mieszkania czwartego.

Na kolejnych zajęciach z Panią Anią chłopcy z ekscytacją oglądali wybuch miniwulkanu. Podczas zajęć także eksperymentowali z balonami, które m.in. udało się naelektryzować i zebrać z ich pomocą papierki oraz przyczepić balony do ściany nie wykorzystując żądnych klejów itp. Te proste doświadczenia dały im wiele uśmiechu.

7 kwietnia nasz Dom odwiedziła Dorota Tobiszowska – Senator RP, której towarzyszył z-ca Prezydenta Piekar Śląskich Krzysztof Turzański. Chłopcy przywitali gości piosenką i chętnie pokazali swój dom, prace plastyczne i efekty innych zainteresowań oraz swoje pokoje – a niektórzy nawet zapragnęli pochwalić się porządkiem w szafie… 😀 Było to dla nas niezwykle ważne spotkanie, w którym pomiędzy salwami śmiechu znalazł się również czas poważnych rozmów. Rozmów o naszej przyszłości, o naszych trudnościach, ale i sukcesach i nadziejach. Naszym gościom dziękujemy za poświęcony czas, otwartość i słodki poczęstunek dla chłopaków.

Rozegrał się również mecz w piłkarzyki pomiędzy Panią Senator, Panem Prezydentem a naszymi chłopcy.  

W Niedzielę Palmową również w naszym Domu została odprawiona uroczysta Msza Święta. Chłopcy z radością w niej uczestniczyli prezentując swoje palmy.

Sadzenie rzeżuchy

W sobotę 9 kwietnia  mieliśmy przyjemność po raz kolejny spędzić czas ze wspaniałymi gośćmi ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej Klubu HDK-KWK „Julian” w Piekarach Śląskich. Czego dotyczyły zajęcia? Zobaczcie ten króciutki filmik.

Realizacja fimu: AK Pictures

Nasi goście ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej Klubu HDK-KWK „Julian” w Piekarach Śląskich przygotowali również zabawy dla chłopaków z głębszą niepełnosprawnością. Jesteśmy pod dużym wrażeniem pomysłów i radości jakie wnieśliście w ich życie 🙂

Wielki Piątek, to dzień zadumy nad męką Jezusa. Jest to czas powagi, smutku, żałoby i skupienia. Zatrzymajmy się na chwilę i skorzystajmy z ostatnich chwil dających możliwość przygotowania swojego serca na nadchodzące Święta. W ciągu ostatniego półtora miesiąca odwiedzaliśmy zaprzyjaźnione parafie, gdzie nasi chłopcy prowadzili Drogę Krzyżową. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć osobiście, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu. Niech będzie On dla Was inspiracją refleksji.

Najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym jest Triduum Paschalne, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Również w naszym Domu przeżywaliśmy Wielki Czwartek (msza Wieczerzy Pańskiej), Wielki Piątek (liturgia Męki Pańskiej) oraz Wielką Sobotę, w którą tradycyjnie odbyło się święcenie potraw. Licznie uczestniczyliśmy również w nieszporach Niedzieli Wielkanocnej.

Wielkanoc w naszym Domu upłynęła rodzinnie, radośnie i smacznie. Oczywiście tradycji polewania wodą w Wielkanocny Poniedziałek również stało się za dość.

24 kwietnia uczestniczyliśmy w Dniu Dobra zorganizowanym przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Prezentujemy Państwu kilka zdjęć i krótki filmik.

Przepyszną zapiekankę makaronową zrobili nasi kucharze podczas zajęć kulinarnych

A chłopcy z mieszkania usamodzielniającego robią coraz większe postępy w umiejętnościach kulinarnych. Tym razem przygotowali rolady drobiowe z sosem, modrą kapustą i kluskami śląskimi.

Nic tak nie poprawia nastroju jak muzyka i wspólny śpiew, a w zajęcia prowadzone przez Tomka są na to najlepszym dowodem.

Powrót do góry