Marzec 2024 – Kolejny wspaniały miesiąc za nami 

Plakat promujący przedstawienia. Ciemno fioletowe tło i białe pola na napisy: 
Zapraszamy 
Przestawienia pasyjne "droga krzyżowa - rozważania o męce Chrystusa Pana" 
16 lutego - Parafia Chrystusa Króla w Chybiu o 17:00. 
23.02.2024 Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu o 16:00 
1.03.2024 Kościół pw. Św. Barbary w Strumieniu o 19:00
8.03.204 Kościół pw. Św. Marcina w Ochabach o 17:30.
Nad napisami zdjęcie grupowe aktorów w przebraniach.

W czasie Wielkiego Postu wielokrotnie prezentowaliśmy nasze Przedstawienie Pasyjne „Droga Krzyżowa – Rozważania o Męce Chrystusa Pana”.

Jest to wzruszające przedstawienie pasyjne w wykonaniu grupy teatralnej przy DPS dla Dzieci w Strumieniu.

Scenariusz Marzena Iskrzycka

Reżyseria Justyna Drałus

Zdjęcia i montaż Joanna Kapias-Szarzec

Przedstawienie zaprezentowaliśmy w Parafiach w Chybiu, Drogomyślu, Strumieniu i Ochabach.

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy wraz z Panem Marianem wręczyli wszystkim Paniom symboliczny kwiatek i kartkę . Chłopcy zrobili też z tej okazji prace plastyczne, a uczniowie ze Szkoły Podstawowej przynieśli dla swoich Pań własnoręcznie wykonane upominki.
Drogie Panie,
z okazji waszego święta życzymy byście były kochane i doceniane każdego dnia!

Kompozycja składająca się 8 zdjęć, na których chłopcy wręczają pracownicom domu oraz Siostrze Zakonnej kwiaty i kartki.
Kompozycja składająca się 7 zdjęć, na których chłopcy wręczają pracownicom domu oraz  kwiaty i kartki. Poniżej napis 8 marca i grafika z tulipanami.
Kompozycja składająca się 9 zdjęć, na których chłopcy wręczają pracownicom domu  kwiaty i kartki.

Z okazji 8 marca,  chłopaki wybrali się z wizytą do swoich koleżanek w Pielgrzymowicach. Była to okazja nie tylko do złożenia dziewczynom życzeń i wręczenia upominków, ale również świetnej zabawy i integracji. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniale spędzony czas.

Pyszności przygotowane przez chłopaków z mieszkań IVa i IVb

Tak lubimy spędzać czas na wspólnej zabawie. Dobra zabawa to podstawa, ponieważ poprawia nastrój, redukuje napięcie i pozwala budować koleżeńskie relacje.

W marcu rozpoczęliśmy cykl zajęć dogoterapeutycznych. Pierwsze spotkanie chłopaków z ich nowym psim terapeutą upłynęło na wzajemnym poznawaniu się, przełamywaniu obaw i świetnej zabawie.

Kilka zdjęć z wypadu chłopaków na Równicę, gdzie chyba czas się zatrzymał i mimo marca pejzaże raczej przypominają jesień.

Film z wycieczki na Równicę zmontowany przez jednego z naszych domowników – Dawida. Musimy przyznać, że chłopaki robią coraz większe postępy i rozwijają swoje filmowe zainteresowania. Zapraszamy na naszego tiktoka #chlopakizaniolapaki

Rozgrywka w Fifę i sportowe emocje w naszym domu.

Chłopaki z mieszkania trzeciego zawsze z niecierpliwością czekają na weekend, kiedy będą mogli sami przygotować swój niedzielny obiad. Oczywiście nie może też zabraknąć słodkiego deseru. Nabywanie nowych umiejętności i zwiększanie swojej samodzielności daje chłopakom wiele satysfakcji.

Łapiemy świeże, pachnące już wiosną powietrze.

W marcu  chłopaki i pracownicy naszego domu zaangażowali się w akcję „Tak pomagam” organizowaną przez Caritas Polska. W wybranych sklepach zbieraliśmy żywność. Dla naszych chłopaków jest to cenna lekcja, podczas której osoby zazwyczaj wsparcie otrzymujące stają po drugiej stronie – tych, którzy pomagają. (8-9 marca 2024)

Chłopak w czerwonej kamizelce. W ręce trzyma ulotkę. Obok niego wózek sklepowy zapełniony artykułami spożywczymi. Na wózku przyklejony jest plakat z hasłem "tak! Pomagam!"

13 marca w naszym Domu miały miejsce dwa wyjątkowe wydarzenia. Rano ks. Prałat Oskar Kuśka sprawował Eucharystię w intencji Pani Haliny – Siostry naszej Przełożonej SM Emanueli. Z okazji 90 urodzin Pani Haliny przedstawiciele społeczności naszego Domu złożyli najserdeczniejsze życzenia. Z kolei po południu ks. Maciej odprawił Mszę Świętą w intencji wieloletniego przyjaciela naszego Domu, naszego dobrodzieja Pana Marcina, który również obchodził w tym dniu swoje urodziny.

Obu solenizantom raz jeszcze składamy życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności i Bożego Błogosławieństwa.

13 marca odwiedziliśmy Dom Pomocy Społecznej „Przystań w Katowicach”, gdzie spędziliśmy bardzo przyjemnie czas. Uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywaliśmy wielkanocne kartki. Odwiedziliśmy też niektórych domowników by poznać ich pasje.

Z okazji pierwszego dnia wiosny wybraliśmy się na spacer, by poszukać jej oznak. Chłopcy użyli swojej wyobraźni i sklecili z patyczków oraz trawy niewielką Marzannę, którą wrzucili to rzeczki. Nasza trochę wyobrażona Marzanna w dodatku jest eko i z łatwością rozłoży się nie szkodząc naszej planecie. (20 marca 2024)

Tradycyjnie, co roku dołączamy się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, który przypada 21 marca. Jest to okazja do wyrażenia solidarności z tymi osobami oraz edukowania na temat tej niepełnosprawności. Zespół Downa to zespół wad wrodzonych spowodowany obecnością dodatkowego materiału genetycznego chromosomu 21. Zakładanie w tym dniu skarpetek nie do pary symbolizuje właśnie ten dodatkowy chromosom.

Chłopcy z pomocą Pań terapeutek wykonali Palmy Wielkanocne. Włożyli w nie wiele pracy, samodzielnie dobierając kolory, wycinając, zwijając i przyklejając bibułki. Każda z Palm jest inna i wyjątkowa, bo chłopcy włożyli w nie całe swoje serca.

Podczas terapii zajęciowej chłopcy zrobili piękną rodzinkę kurek. Trochę włóczki, tekturki, klej, nożyczki, ale przede wszystkim zapał i wytrwałość – tyle potrzeba by wykonać takie kreatywne prace.

W piątek 22 marca mieliśmy odwiedziny Dyrektora Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Roberta Kurpios oraz Wicedyrektora Grzegorza Giercuszkiewicz, którzy przyjechali ze świątecznymi życzeniami oraz z niespodziankami dla Naszych Chłopców.

W niedzielę 24 marca obchodziliśmy niedzielę Palmową, a tym samym rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Niech ten tydzień będzie dla nas czasem refleksji i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa.

Zajęcia chłopaków w mieszkaniach IVA i IVB. Najlepsze co można dać dziecku to czas i uwaga – może dlatego chłopcy tak lubią zabawy i zajęcia, które przygotowują dla nich Panie Opiekunki?

Dnia 27.03.2024r nasz Dom odwiedziła Telewizja Polska, dzięki inicjatywie Dyrektora Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. Roberta Kurpios oraz wicedyrektora Grzegorza Giercuszkiewicza.

Redaktor Szymon Oślizło wraz z ekipą przybyli do nas aby pokazać telewidzom jak wygląda śniadanie Wielkanocne w naszym Domu. Już w następnym poście pojawi się informacja o wyemitowaniu nagrania.

Święta to dla wielu z Nas wyjątkowy czas, w którym pragniemy się na chwilę zatrzymać, pomodlić się, spędzić choć kilka chwil z bliskimi. Ostatnie dni w Naszym Domu przyniosły Nam ku temu sposobność. Najpierw odbył się Dzień Skupienia, który poprowadził dla nas Brat Zbigniew. W tym miejscu pragniemy Mu jeszcze raz serdecznie podziękować za poświęcony czas, Mszę Św. i przygotowanie Nas do święta Zmartwychwstania Pańskiego.

Następnie, w przyjemnym towarzystwie świeżo zaparzonej kawy, odbyło się świąteczne spotkanie pracowników.

Kolejny dzień był wyjątkowy dla Domowników. Tym razem to Chłopcy mieli okazję spędzić jakże radosny i przyjemny czas z Panią Dyrektor, a także z Kolegami i Paniami spoza swoich mieszkań. Jako, że Śniadanie Wielkanoce Domownicy zjedzą w kameralnym zaciszu swych mieszkań, takie spotkanie świąteczne to dobra okazja, by razem zjeść kawałek jajka, pysznej babki, a przede wszystkim złożyć sobie nawzajem z serc płynące życzenia.

Tradycyjne święcenie pokarmów w naszym Domu. Chłopcy bardzo przeżywają i lubią wszystkie Świąteczne zwyczaje (30 marca 2024)

Nie sposób nie pochwalić się naszymi Wielkanocnymi dekoracjami. Niemal każdy zakamarek domu wypełniły przyjemne dla oka świąteczne akcenty. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim Przyjaciołom naszego Domu za wspaniałe życzenia Wielkanocne, które otrzymywaliśmy osobiście, pocztą czy elektronicznie. Chłopcy z radością i wzruszeniem podziwiali wystawkę z otrzymanych kartek, a piękne dzieła od dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Szkolnych trafiły bezpośrednio w ich ręce. 

Święta w naszym Domu minęły radośnie, ale też spokojnie. Chłopcy spędzili je kameralnie w gronie swoich mieszkań. W Niedzielę zasiedli do tradycyjnego Śniadania Wielkanocnego,  by spożyć potrawy poświęcone w Wielką Sobotę. Był czas na rozmowy, żarty, kawki i herbatki ze słodkościami. Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny nie mogło zabraknąć tradycyjnego polewania wodą. (31.03 – 1.04. 2024)

Powrót do góry