Tak nam minął kwiecień 2024

W kwietniu, jak zawsze sporo się u nas działo.

Dziękujemy Pani Anna Grygierek – Burmistrz Strumienia  za przekazane książeczki. Chłopcy chętnie z nich skorzystali poznając przy tym walory naszej gminy.

Wiele radości chłopakom sprawia nasz kot – terapeutyczny robot o imieniu Figaro.

Wśród naszych domowników są również chłopcy z autyzmem, dlatego miesiąc kwiecień (miesiąc świadomości autyzmu) jest dla nas tak wyjątkowy. Z tej okazji chłopcy „zapalili się na niebiesko dla autyzmu” i zapozowali do zdjęć, które towarzyszą publikowanym przez nas informacjom. Zaburzenia ze spectrum autyzmu owiane są licznymi mitami. W wielu z nich jest jedynie ziarno prawdy, a nadmierne uogólnianie bywa krzywdzące. Zachęcamy do zajrzenia na stronę http://autyzm.org.pl/blog/fakty-mity-temat-autyzmu/z której pochodzą wykorzystane przez nas informacje.

Cieszymy się z coraz dłuższych, ciepłych dni, które możemy spędzać w naszym ogrodzie i na boisku. Autorem zdjęć jest domownik Denis.

Początkiem miesiąca odwiedziły nas wychowawczyni Łukaszka i psycholog z Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie. Panie przeprowadziły szkolenie dla personelu opiekuńczego pracującego bezpośrednio z Łukaszkiem na temat wykorzystania jego książeczki komunikacyjnej. To ważne by rodzice (a w tym przypadku opiekunowie) ćwiczyli z dziećmi to, co jest wypracowywane przez specjalistów w przedszkolu, dlatego i my będziemy tak robić. (3 kwietnia 2024)

W każdym z nas jest trochę dziecka, dlatego również starsi chłopcy chętnie korzystają z placu zabaw czerpiąc przyjemność z ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Każdą wolną chwilę staramy się spędzać na zewnątrz.

Piękne zdjęcia przywieźli nasi podróżnicy z wyprawy do Brennej, by poznać „Utopkowy szlak bajek”. Było ciekawie, wesoło i blisko przyrody. (6 kwietnia 2024)

W kwietniu swoje przyjęcie urodzinowe odprawiali Marcin, Michał i Denis. Chłopaki zaprosili Panią Dyrektor, Panie Kierownik, swoich kolegów oraz pracowników na pyszny poczęstunek przy kawie.

Czas wolny każdy spędza tak jak lubi, a tak robią to chłopaki z mieszkania 2

Chłopaki z mieszkania nr 5 wiedzą, że fajnie pomagać i być samodzielnym, dlatego angażują się w porządki czy nakrywanie do stołu. Po obowiązkach jest oczywiście sporo czasu na wypoczynek i spędzenie czasu wolnego w najbardziej lubiany przez siebie sposób.

Wspólna wyprawa po sadzonki do naszego ogrodu. Chłopcy z entuzjazmem podeszli do zadania wyboru tych najpiękniejszych.

Wiemy, że wiedza teoretyczna może być bardzo przydatna w działalności praktycznej, dlatego bardzo ważne są dla nas szkolenia personelu. Tym razem dwie grupy pracownic wzięły udział w wewnętrznych warsztatach szkoleniowych na temat niepełnosprawności intelektualnej prowadzonych przez Naszą specjalistkę ds. terapii Panią Joanna Kapias – Szarzec. Podczas warsztatów Panie nie tylko wgłębiały się w teorię dotyczącą funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu od lekkiego po głęboki, ale również miały przestrzeń do wymiany spostrzeżeń, doświadczeń, oraz analizy w kontekście teorii konkretnych przypadków. Ponadto poznały wynikające z teorii wskazówki praktyczne do codziennej pracy. (9 i 10 kwietnia 2024)

Miło popatrzeć ile radości sprawiają Julianowi rowerowe wycieczki, ten uśmiech mówi wszystko. Podczas ostatniego wypadu towarzyszyli mu Pan Krzysztof i Sebastian.

Aktorzy z naszej grupy teatralnej „Figlarne Aniołki” mogli wybrać, gdzie chcieliby się wybrać w ramach podziękowania za ich zaangażowanie. Jak widać ich upodobania się nie zmieniły i zgodnie wybrali Restaurację „pod złotymi łukami” (11 kwietnia 2024)

Jeszcze raz składamy najlepsze życzenia urodzinowe Adasiowi, Adrianowi, Kacprowi, Kamilowi i Krzysiowi. Sto lat w zdrowiu i szczęściu.

Po raz kolejny odwiedziła nas ekipa z TVP 3, tym razem by stworzyć reportaż o codzienności w naszym Domu. Kiedy będzie można nas zobaczyć? Tego dowiemy się już niedługo. Dziękujemy naszym gościom za wizytę i poświęcony czas.  (17 kwietnia 2024)

Sporo u nas ostatnio okazji do świętowania. Swoje urodziny obchodzili nasi dwaj najmłodsi domownicy Igorek (3 latka) i Marcinek (4 latka). Z kolei w mieszkaniu IVb świętowali Kamil, Michał, Dawid, Kacper, Kewin, Jarek i Oskar. Chłopaki, życzymy Wam dużo zdrowia, radości i szczęścia. Sto lat!

Znów chętnie zażywamy ruchu na naszej ogrodowej siłowni.

W sobotę 20 kwietnia wzięliśmy w akcji sprzątania naszej Gminie Strumień. Wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu i innymi mieszkańcami Strumienia posprzątaliśmy brzegi Wisły. Chłopaki z dużym zaangażowaniem wrzucali znalezione śmieci do worków. Z kolei Sebastian zgłosił się na ochotnika do sprzątania rzeki z kajaku z grupą Jastrzębski Kajak – Przystań Szymańcówka.

Zwykły dzień i pyszne lody. Ot, tak bez okazji.

Nie ma to jak kawka przy zrobionych przez siebie deserkach.

Pomysł na sobotnie popołudnie? Domowy turniej w tenisa stołowego.

Mini sesja zdjęciowa chłopaków podczas wycieczki rowerowej. Za obiektywem Pan Krzysztof, a w roli modeli Julek, Adrian, Oskar i Dominik.

Kuchenka terapeutyczna, w której odbywają się zajęcia kulinarne od czasu do czasu wymaga większego sprzątania, a Jarek zgłosił się na ochotnika do pomocy przy porządkach.

Kilka zdjęć z codzienności na naszej terapii. Jest czas nie tylko na aktywności plastyczne, ale i na gry, zabawy, spacery, naukę umiejętności praktycznych.

Podczas zajęć kulinarnych chłopcy przygotowali pyszną sałatkę makaronową z szynką i ananasem. Po wszystkim obowiązkowo odbyła się degustacja, a następnie wspólne sprzątanie sali i zmywanie naczyń po zajęciach. (24 kwietnia 2024)

Najserdeczniejsze życzenia dla Patryka,Romana, Grzegorza, Damiana, Pawła, Wojtka, Piotra i Łukasza, którzy niedawno obchodzili swoje urodziny.  Życzymy Wam spełnienia marzeń, zdrowia i Bożego Błogosławieństwa. 

W sobotę 27 kwietnia 2024 wybraliśmy się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu – emgok na przestawienie „Dobre rady Lisa Witalisa” w wykonaniu grupy O Teatr z Jaworzna. Chłopcy z zafascynowaniem śledzili losy bohaterów na scenie. Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości MGOK, za co dziękujemy.

Chłopcy zainspirowani przez Panie z mieszkania IV wykonali bransoletki, na których zamieścili swoje imiona, ksywki lub inne lubiane przez siebie słowa.

Wiosenne porządki w naszym ogrodzie już trwają. Chłopcy z zaangażowaniem dbają o otoczenie swojego Domu, a my z niecierpliwością czekamy na efekt końcowy.

W Galerii pod Ratuszem jesteśmy stałymi bywalcami. Nie mogło nas zabraknąć również na obecnej wystawie, która nosi tytuł „Twórcze Ręce Bąkowian”. Dowiedzieliśmy się, że sztuka nie jedno ma imię i z zainteresowaniem oglądaliśmy przepiękne prace mieszkańców Bąkowa. Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca.  (30 kwietnia 2024)

Powrót do góry