Kwiecisty maj 2024 w naszym Domu

Maj to piękny miesiąc, w którym słoneczko nas rozpieszcza, łąki są „umajone” i coraz więcej czasu możemy spędzać na zewnątrz. Jak minął ten piękny miesiąc w naszym domu? Zobaczcie sami.

Ile radości może sprawić zwykły spacer. Wystarczy, że towarzystwo oraz pogoda dopisują i już jest wesoło.

Dawid wymarzył sobie pojazd bojowy amerykańskiej jednostki specjalnej S.W.A.T. Sam wymyślił jak go wykonać i z niewielką pomocą powstał taki oto wóz.

W naszym Domu nie ma czasu na nudę. Panie opiekunki potrafią zaskoczyć chłopaków pomysłami na spędzenie czasu wolnego.

Aż ślinka cieknie na widok przygotowanych przez chłopaków deserków lodowo-owocowych.

Chłopcy podczas zajęć muzycznych prowadzonych przez wolontariusza Tomka nie tylko mogą sobie pośpiewać z akompaniamentem gitary. Jest również miejsce na muzyczne zabawy ruchowe i integracyjne.

Czy może być lepsza nagroda za zaangażowanie na rzecz dbania o Dom niż kiełbaska z grilla? Chłopaki z grupy terapii przez pracę bardzo lubią taką formę wynagrodzenia ich wysiłków.

Kolorowo było ostatnio w ogrodzie, gdy chłopaki i Panie terapeutki chwycili za chustę animacyjną. Zabawa była przednia.

8 maja wzięliśmy udział w obchodach z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbyły się w Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Organizatorzy jak zawsze przygotowali dla nas wiele atrakcji, a motywem przewodnim w tym roku była kraina książek. Dziękujemy za zaproszenie Kołu Naukowemu Pedagogów UŚ, dr Dorocie Prysak i wszystkim współorganizatorom za zaproszenie i świetnie spędzony czas.

Kilka kadrów z codzienności chłopaków z mieszkania nr 2

Tak mijają wiosenne dni chłopakom z mieszkania nr 5.

Oskar i Krzysztof podjęli się wykonania historycznego questu pt. „Po Strumieniu żabim skokiem”. Quest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki. Chłopcy korzystając z mapy spacerowali po Strumieniu i rozwiązywali zagadki na temat naszego miasta poznając przy tym jego historię. Ulotki niezbędne do przejścia questu można pobrać na stronie https://www.strumien.pl/news/questem-historycznym-po-strumieniu?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR3dG3tduq3XWz0944nutbLHy8uglP1RQlQZAD-xrRHOZrR9cjLN-NN7szI_aem_AeA31z_I1GDBFK8oT41MiIHAhL0L4EXeeOQ6g-tFFJ9bUX18S9Uo-lwZXEIvaRX3HvaV36QuY8Ihp-gQFybLllz6

Kolejna porcja zdjęć przedstawiających codzienność chłopaków – tym razem z mieszkania nr 3.

Dogoterapia, to nie tylko przełamywanie swoich lęków i dobra zabawa w towarzystwie psa. To również zdobywanie wiedzy oraz rozwój społeczny, emocjonalny i sprawności manualnych.

Przygotowania do Dnia Wdzięczności trwały u nas od dłuższego czasu i szły pełną parą. Wielka kula widoczna na zdjęciach to jeden z elementów przygotowań.

W ostatnim czasie znów mieliśmy sporo okazji do świętowania. Swoje urodziny obchodzili Adaś, Kacper G, Kacper M., Michał, Marek, Łukasz, Kaziu i Tomek. Wszystkim solenizantom raz jeszcze składamy najserdeczniejsze życzenia.

Jak widać również najmłodsi chłopcy z Pomocą Pań rozwijają się twórczo. Sprawia im to wiele radości, a przy tym ćwiczona jest ich mała motoryka (czyli sprawność dłoni i palców)

Zajęcia kulinarne, to częsty element spędzania czasu wolnego chłopaków w ramach swoich mieszkań. Chłopcy zawsze bardzo chętnie podejmują aktywności związane z gotowaniem, pieczeniem czy przygotowywaniem przekąsek.

25 maja zaprosiliśmy Przyjaciół naszego Domu na VII Dzień Wdzięczności „Każdy ma swojego anioła” połączony z obchodami Bardzo Kulturalnego Dnia Dziecka. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęliśmy Mszą Świętą w naszej kaplicy, Następnie w Parku Miejskim odbyła się część oficjalna i artystyczna. Motywem przewodnim naszych imprez jest hasło „każdy ma swojego anioła” i takich aniołów widzimy w Was – naszych Przyjaciołach. Jako symbol naszej wdzięczności wręczyliśmy Gościom – Anioły Wdzięczności, które przygotowano w ramach terapii zajęciowej. Po części oficjalnej Gości zaprosiliśmy na poczęstunek, a dla najmłodszych odbyły się liczne atrakcje z okazji Dnia Dziecka przygotowane przez MGOK Strumień. Szerzej o Dniu Wdzięczności piszemy w osobnym wpisie na stronie https://dps-strumien.pl/index.php/2024/06/02/vii-dzien-wdziecznosci-kazdy-ma-swojego-aniola-oraz-bardzo-kulturalny-dzien-dziecka-2024/

Z okazji Dnia Matki chłopcy przygotowali dla Pań piękne kartki. Każdy w nie włożył swoje serduszko. To miejsce jest Domem, a każda z Pań jest taką trochę przybraną mamą. To One kładą chłopców spać, podają im śniadania, czytają bajki, pomagają się ubierać. Dlatego wszystkim naszym dpsowym „mamom” z okazji Święta Dnia Matki składamy najserdeczniejsze życzenia.

Z okazji Dnia matki Adrian zaprosił swoją opiekunkę prawną do udziału w obchodach święta w jego klasie. Uczniowie klas SPdP wraz z wychowawcami w ZSPWR w Cieszynie przygotowali dla mam program artystyczny oraz poczęstunek. Po spotkaniu Pani Asia zabrała Adriana na lody. To był bardzo miło spędzony dzień. W naszym Domu staramy się, żeby możliwie najlepiej zastąpić chłopakom rodzinę, której bardzo często w ogóle nie mają. Bardzo ważną rolę w tym procesie pełnią opiekunowie prawni i pracownicy pierwszego kontaktu. To właśnie istota indywidualnego podejścia do każdego z naszych domowników.

Każdy czasem potrzebuje odmiany – nasze dzieci również. Dlatego poza naszym placem zabaw korzystamy też z innych miejsc np. tego przy MGOK-u.

Nabożeństwa majowe mają swoje korzenie w średniowieczu, ale ich popularność szczególnie wzrosła w XIX wieku. Miesiąc maj został poświęcony Matce Bożej ze względu na wiele ważnych świąt maryjnych przypisanych do tego miesiąca oraz symbolikę samego maju jako czasu odrodzenia i kwitnienia przyrody. Tradycyjnie już przez cały maj w naszej kaplicy oraz ogrodzie odbywały się nabożeństwa, w których chłopcy chętnie uczestniczyli.

Okazji do świętowania nigdy za wiele, a Dzień Dziecka u nas zaczął się już 28 maja, kiedy to odwiedził nas Pan Poseł na Sejm RP Stanisław Szwed wraz z małżonką. Była to okazja do miłego spędzenia czasu wspólnie ze wszystkimi naszymi domownikami. Tego dnia zawitała również do nas Pani Monika Szostek – właścicielka Cukiernii „Olanda” u Szostka, która sprawiła chłopakom niespodziankę i podarowała pyszne lody. Naszym wspaniałym Gościom raz jeszcze dziękujemy za wizytę, poświęcony czas i wielkie dla naszych chłopaków

Powrót do góry