Czerwiec 2023 – Dzień Dziecka, Wakacje w Brennej i wiele innych

Witajcie. Jestem Wojtek. Nie umiem mówić, ale potrafię się porozumiewać gestami. Z pomocą Pań, opowiem Wam co mnie spotkało w sobotę. Zapowiadał się piękny dzień, bo wiedziałem, że z okazji Dnia Dziecko będzie zabawa. Wraz z kolegami zszedłem do ogrodu i od razu dostałem pyszne lody od Cukiernia „Olanda” u Szostka. Trochę potańczyłem przy muzyce, którą przygotował Sebastian i nagle usłyszałem wielki hałas. Do ogrodu wjechała cała chmara motocyklistów. Byłem w szoku! Okazało się, że to grupa Motocykliści i Motocyklistki SCI z naszym przyjacielem Panem Piotrem Brannym na czele. Od razu podszedłem do dwóch miłych Pań i zrobiłem sobie z nimi zdjęcie, a potem przymierzyłem prawdziwą motocyklową kurtkę. Z niecierpliwością czekałem kiedy będę mógł pójść oglądać te wszystkie piękne pojazdy. Okazało się, że nie tylko mogę je obejrzeć, ale i wsiąść na każdy z nich! Zapragnąłem poczuć się jak prawdziwy motocyklista i założyć kask. Próbowałem wytłumaczyć pewnemu miłemu Panu, jakie jest moje marzenie – pokazywałem ręką na swoją głowę i udało się! Na koniec Pan Marian zrobił dla nas kiełbaski z grilla. To był naprawdę wspaniały dzień i nigdy go nie zapomnę!

Z okazji Dnia Dziecka każdy z naszych domowników otrzymał „pudełko szczęścia” – paczkę z upominkami ofiarowanymi przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Wystarczy spojrzeć na uśmiechy chłopaków, żeby sobie uzmysłowić jak wielką sprawiło im to radość. Jeszcze raz dziękujemy za ofiarność, regularne wsparcie i serca otwarte na nasz Dom Dyrektorowi ks. Robertowi Kurpios i jego zastępcy Panu Grzegorzowi Giercuszkiewiczowi.

2 czerwca Dyrektor naszego Domu Anna Sławińska uczestniczyła w obchodach 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żorskich Twórców Kultury. Dyrekcję, Nauczycieli i Uczniów tej wyjątkowej Szkoły zaliczamy do grona naszych wieloletnich przyjaciół, którzy regularnie wspierają chłopaków z Domu w Strumieniu. Z okazji Jubileuszu jeszcze raz składamy gratulacje całemu Gronu Pedagogicznemu oraz życzenia wytrwałości i radości z pracy z młodymi ludźmi.

W sobotę 3 czerwca wybraliśmy się do Parku Miejskiego w Strumieniu na Piknik Szkolny organizowany przez Szkołę Podstawową im. Powstańców Śląskich, której uczniami jesteśmy. To była dla nas kolejna okazja do zabawy i integracji z kolegami i koleżankami z innych klas. Chętnie uczestniczyliśmy też we wszystkich przygotowanych atrakcjach. To był kolejny, cudowny dzień.

5 czerwca wybraliśmy się na wernisaż „Diamentowe Malowanie Wojtka”, podczas którego obejrzeliśmy prace Wojtka Mazurka. Wystawa i spotkanie z autorem prac odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strumieniu.

Krzysztof z zaangażowaniem dba o swoje patyczaki. Nie tylko pamięta o ich regularnym karmieniu, ale również czyści ich terrarium. Wielkie brawa dla Krzysztofa za systematyczność i odpowiedzialność.

Wycieczka rowerowa z przerwą w pięknym miejscu. Po wysiłku fizycznym był czas na odpoczynek, relaks nad wodą, a niektórzy nawet zdecydowali się zamoczyć nogi. To był kolejny wspaniały dzień.

W poniedziałek 12 czerwca wybraliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, żeby obejrzeć teatrzyk pt. „Pchła Szachrajka”. Chłopcy z fascynacją oglądali przygody bohaterów przedstawienia, a niektórzy sami znaleźli się na scenie.

We wtorek 13 czerwca chłopcy będący uczniami a także absolwenci Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu zostali zaproszeni na niezwykłe spotkanie, podczas którego odbyła się wystawa ich prac plastycznych. Każdy z zainteresowaniem oglądał dzieła swoich kolegów. Była to okazja również do obejrzenia zdjęć z ostatnich lat, które wywołały wiele wspomnień. Dyrekcji i gronu pedagogicznemu dziękujemy za zaproszenie, zaangażowanie i gratulujemy wspaniale zorganizowanego wydarzenia.

W naszej pracy wychodzimy z założenia, że wyręczanie osób z niepełnosprawnością jest dla nich niekorzystne. Uważamy, że niemal każdy na miarę swoich możliwości jest w stanie zaangażować się w działanie na rzecz naszej społeczności, bo jakżeby inaczej skoro to ich DOM. Chłopcy z nadzorem i pomocą Pań Opiekunek angażowani są w prace porządkowe, mają też dyżury pomocy przy posiłkach. Na zdjęciach Wojtek podczas jednego ze swoich dyżurów. Jak widać jest uśmiechnięty i zadowolony. Takie podejście sprawia, że nasi chłopcy czują się ważni, potrzebni i doceniani.

Serdecznie dziękujemy firmie THBeton sp. z o.o. z Warszowic za wsparcie dla naszego Domu. Firma ta już wielokrotnie pomagała nam i jest zaliczana do grona naszych przyjaciół. W czerwcu otrzymaliśmy materiału budowlane niezbędne do wykonania fundamentów, pod który konieczny jest do montażu bramy wjazdowej w miejscu umożliwiającym korzystanie z niej bez utrudniania przejazdu innym pojazdom. W pracach pomogli nam pracownicy Firmy P.H.U. Hand-Bud II z Bielska Białej oraz chłopaki z grupy ergoterapeutycznej. Obu firmom i chłopakom dziękujemy za zaangażowanie.

W naszym Domu regularnie odbywają się zajęcia muzyczne prowadzone przez Tomka – naszego wolontariusza, który dzieli się z nami tym, co najcenniejsze: swoim czasem, umiejętnościami, zaangażowaniem. Jak widać chłopcy odpłacają uśmiechem i śpiewem. Dziękujemy

Nasz czas na świeżym powietrzu. Czerwcowa pogoda naprawdę nas rozpieszczała.

Kolejni nasi chłopcy kończą swoją niezwykła przygodę w Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu. Adaś i Łukasz stali się absolwentami, a zwieńczeniem tego etapu edukacji był komers, który odbył się 16 czerwca. Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni Dyrektor naszego Domu Anna Sławińska, opiekunowie prawni chłopaków, a także Pani Kierownik Ewelina Kościuszko-Wiaterek i Psycholog Agata Folęga. Podczas komersu absolwenci otrzymali Dyplomy i upominki, a ich koledzy Jarek, Kacper, Oskar, Marcel i Emanuel zaprezentowali występy artystyczne. Był również czas na przywołanie wszystkich dobrych wspomnień podczas prezentacji zdjęć.

Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji Szkoły, Wychowawcy klasy oraz całemu gronu pedagogicznemu za trud włożony w edukację i wychowanie naszych chłopaków, a także za szczególną, wyjątkową współpracę.

16 czerwca odwiedzili nas uczniowie 7 i 8 klas oraz nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy. Nasi goście przygotowali dla chłopaków inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Chłopcy byli zachwyceni. Po przedstawieniu zaprosiliśmy aktorów na słodki poczęstunek, a także po to by wysłuchali informacji przekazanej przez Dyrektora Domu Annę Sławińską na temat miejsca, w którym się znajdują. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w tego typu Domu. Chłopcy zaprosili swoich nowych kolegów również do swoich mieszkań. Zachęcaliśmy również do podejmowania u nas wolontariatu. Zawsze bardzo się cieszymy, kiedy możemy uwrażliwiać młodych ludzi i uczyć Ich, że życie nie polega tylko na dobrej zabawie i beztrosce. Uczniowie wyjechali od nas wypełnieni emocjami i zapewnili, że na pewno wrócą. Dziękujemy za wizytę, poświęcony czas i zaangażowanie.

Czerwcowe zajęcia kulinarne w terapii oraz w mieszkaniu IV. W ostatnim czasie królowały u nas domowe gofry z owocami. Mmmm pycha…

Chłopaki z mieszkania IVa podczas pieczenia babeczek. We wspólne pieczenie szczególnie zaangażowany jest Denis, który tak bardzo lubi prace cukiernicze, że wiąże z tym swoją przyszłość zawodową.

W sobotę 17 czerwca udaliśmy się do MGOK na przedstawienie pt. „Skrzydlaty odlot”. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali spektakl, a na zakończenie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami.

Od poniedziałku 12 czerwca w Galerii Sfart w holu emgoku można było podziwiać prace malarskie 16 uczestników grup Akcent i Plama, prowadzonych przez Panią Martynę Szymik. Jako, że nasi chłopcy lubią obcować ze sztuką, zorganizowaliśmy dla nich wyjście celem obejrzenia prac. Cieszymy się, że w naszym mieście oferta kulturalna jest tak bardzo szeroka oraz z tego, że nasi chłopcy mogą z niej korzystać.

Nasza wycieczka do Szczyrku…

Ojciec Innocenty z Zakonu Franciszkanów, który odprawia Niedzielne Msze Święte w naszej kaplicy zawsze stara się przygotować dla chłopaków coś nawiązującego do kazania. Tym razem mówiąc o wdzięczności przywiózł On chłopakom laurki i zachęcił do wręczenia podziękowań wszystkim pracownikom naszego Domu. Dziękujemy za ten przemiły gest.

Fotorelacja z uroczystego zakończenia roku szkolnego chłopaków ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu oraz uczniów zajęć rewalidacyjnych z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cieszynie. Dla chłopaków był to jednocześnie czas radości z nadchodzących wakacji, ale też smutku rozstania ze swoimi kochanymi nauczycielami. Drodzy pedagodzy, życzymy wam zasłużonego odpoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

Przesyłamy serdeczne filmowe podziękowania dla firmy Keram Sp. z o.o. PW. Cegielnia, Ogrodzieniec za przekazane materiały budowlane.

Od 26 do 29 czerwca gościliśmy w Ośrodku Dolina Leśnicy w Brennej. Jesteśmy tam już stałymi bywalcami, a mimo to chłopakom Brenna nigdy się nie nudzi. Już wkrótce fotorelacje z naszego wypoczynku.

Podczas naszego pobytu w Brennej chłopcy codziennie mogli pobawić się w basenie, a także zrelaksować się w saunie i jacuzzi.

Wycieczka do Centrum Brennej, podczas której kupiliśmy sobie pamiątki, wybraliśmy się na spacer i na coś dobrego do przekąszenia.

Pogoda w kratkę nie pokrzyżowała nam planów. Mimo opadów nasze ognisko się odbyło, choć pod dachem w kominku 😉 Takiego ogniska jeszcze nie mieliśmy i na pewno zapamiętamy je na długo.

Dla tych, którzy lubią się zmęczyć Panie organizowały spacery i wyjścia nordic walking. Trzeba przyznać, że Brenna Leśnica jest miejscem idealnym do tego rodzaju aktywności. Każdy znajdzie trasę adekwatną do swoich możliwości.

Naszą tradycją pobytów w Brennej jest przejażdżka wozami. Ta atrakcja chyba nigdy nam się nie znudzi 🙂

Podczas jednego z wieczorów zawitała do nas góralska Kapela Maliniorze z Brennej. Była to okazja nie tylko do wspólnych śpiewów, ale i tańców.

Podczas naszego pobytu w Brennej wolny czas chłopcy spędzali według swoich upodobań. Niektórzy wybierali grę w piłkę, w badmintona, inni plac zabaw i piaskownicę, moczenie nóg w rzece, leżakowanie, zbieranie poziomek czy po prostu rozmowę przy kawie. Podsumowując był to dla nas naprawdę świetnie spędzony czas.

Wycieczka rowerowa w oku kamery Adam Kuśka. Film nie tylko pokazuje jak chłopaki świetnie spędzają czas, ale malownicze ujęcia naszych okolic uzmysławiają jak u nas pięknie.

Powrót do góry