Co nowego u chłopaków ze Strumienia? Kwiecień 2023

W sobotę 1 kwietnia odwiedził nas Pan Michał Kaczmarczyk kucharz i właściciel Pubu Druid w Bytomiu oraz prowadzący audycję „Michał warzi i gwarzi” w Radio Katowice. Panu Michałowi towarzyszyli wolontariusze – pracownicy pubu, przyjaciele oraz Panie Nauczycielki i Dyrektor Dorota Bartosik z Przedszkola Publicznego nr 18 w Bytomiu, a także Pan Dariusz Shmidt z Radia Katowice. Nasz gość specjalny i jego pomocnicy przeprowadzili dla chłopaków zajęcia kulinarne, podczas których robiliśmy tradycyjne śląskie potrawy wielkanocne. Wszystkim naszym gościom dziękujemy za poświęcony czas, uśmiech i zapał oraz za przekazane dary. Audycję z tego dnia odsłuchać można po kliknięciu w poniższe nagranie:

Do Niedzieli Palmowej chłopcy przygotowywali się już wcześniej samodzielnie wykonując swoje piękne palmy, z którymi tradycyjnie udali się na Mszę Świętą.

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji i my „zapaliliśmy się na niebiesko”. O tym, czym jest spektrum autyzmu można by pisać wiele, powstało na ten temat wiele publikacji, a wciąż zapewne wielu rzeczy nie wiemy. My zostawiamy Państwa z jedną, ważną myślą: NIE KAŻDA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ JEST WIDOCZNA. Zawsze starajmy się zrozumieć drugą osobę i nie oceniajmy po pozorach.

Plakat z logo dps, napisem "2 kwietnia - zapal się na niebiesko dla autyzmu" oraz zdjęciami chłopców w niebieskich ubraniach.

Wiosna chyba już na dobre zawitała do Strumienia. Bardzo nas to cieszy, bo dzięki sprzyjającej pogodzie możemy spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Słodki poczęstunek dla chłopaków, którzy w ostatnim czasie wyróżnili się swoją postawą wobec społeczności naszego Domu. Gratulacje dla nagrodzonych domowników. Tak trzymać!

Grupa osób wokół zastawionego stołu.

Chyba żaden z chłopaków nie spodziewał się, że pozornie zwyczajne wyjście na spacer z Panem Krzysztofem zakończy się odwiedzinami w zagrodzie z sarenkami i innymi zwierzakami

Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom za obecność w życiu społeczności naszego Domu. Przedświąteczny czas był naprawdę wyjątkowy. My odwiedzaliśmy naszych Przyjaciół, wysyłaliśmy kartki oraz e-maile z życzeniami, a Wy odwiedzaliście nas w Strumieniu lub wysyłaliście przemiłe życzenia. Dziękujemy za każde dobre słowo, każdy gest, każdy dar serca, a przede wszystkim za to że jesteście z nami. Zdjęcia przedstawiają nasze niektóre spotkania: naszą wizytę w Urzędzie Miasta Strumień; odwiedziny w naszym domu uczniów i nauczycieli ze Szkoły w Iłownicy i otrzymane od nich dary oraz wizytę Pana Grzegorza Giercuszkiewicza – wicedyrektora Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, który przywiózł dla chłopaków świąteczne upominki.

Przed świętami odbyło się dla chłopaków i pracowników naszego Domu spotkanie. Rozpoczęliśmy zaprezentowaniem przedstawienia Drogi Krzyżowej w przydomowej kaplicy, a następnie chłopcy z każdego mieszkania udali się na słodki poczęstunek, podczas którego Pani Dyrektor oraz Siostra Przełożona złożyły im życzenia oraz przekazały upominki.

Przedstawiamy kilka zdjęć prezentujących jak pięknie wyglądał w Święta nasz Dom. Panie opiekunki, terapeutki i chłopaki zadbali o to by wyjątkowy czas spędzać w wyjątkowych wnętrzach.

W Wielką Sobotę w naszym Domu odbyło się tradycyjne Święcenie pokarmów. Jak co roku chłopcy udali się do kaplicy ze swoimi koszyczkami. Po Święceniu Ks. Maciej udał się również do każdego mieszkania, aby poświęcić pokarmy chłopakom z głębszą niepełnosprawnością.

Niedzielę Wielkanocną chłopaki rozpoczęli od wspólnego, uroczystego śniadania w swoich mieszkaniach. Był to czas spokoju i radości, wspólnej zabawy, rozmów oraz przepysznych potraw i ciast na stołach.

Interaktywny kot terapeutyczny bardzo spodobał się chłopakom. Jest to robot łudząco przypominający prawdziwego kota, który porusza się i mruczy. Urządzenie zostało zaprojektowane przez naukowców z myślą o seniorach cierpiących na demencję, u których podczas eksperymentu z udziałem kotów-robotów zaobserwowali poprawę samopoczucia (więcej na https://obecni.interia.pl/…/news-kot-robot-pomaga…) Okazuje się jednak, że ów kot sprawdza się również w pracy z osobami z głębszą niepełnosprawnością. Chłopcy w kontakcie z nim angażują wszystkie swoje zmysły dotyk-poprzez głaskanie, słuch-poprzez słuchanie mruczenia, wzrok- śledzenie jego ruchów. Zaobserwowaliśmy u nich również zainteresowanie, wycieszenie i poprawę nastroju.

I mniejsi i Ci więksi miło spędzają czas w Sali Doświadczania Świata.

„Czy świeci słońce, czy pada deszcz, to w moim sercu kolorowo jest…” Z tą ulubioną piosenką Patryka na ustach spacerujemy po okolicy naszego Domu.

Wszystkiego najlepszego , zdrowia i dużo radości dla naszych solenizantów z mieszkań 4A i 4B. Bądźcie zawsze tak uśmiechnięci, jak podczas tego wspaniałego przyjęcia.

Pasjonatów nordic walking w naszym Domu przybywa z każdym dniem.

Kot robot w ramach terapii towarzyszy naszym chłopakom. Wystarczy spojrzeć na te uśmiechy chłopaków, żeby nabrać pewności, że to dobry kierunek. Miło nam poinformować, że kot zadomowił się u nas na dobre i otrzymał imię FIGARO. Imię to wybrała specjalna komisja, która rozstrzygnęła konkurs wybierając spośród wielu, propozycję chłopaków z mieszkania nr 2. Nagrodę dla zwycięzców wręczył Michał – Przewodniczący Rady Domowników. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy kreatywnych pomysłów.

Kolejna porcja zdjęć ze wspólnego gotowania chłopaków w mieszkaniu 3. Jak widać w kuchenne prace angażują się wszyscy, bo współpraca to podstawa. Brawa dla chłopaków, ale też dla nadzorujących prace Pań opiekunek i Pani Koordynator Kasi.

Kolaż złożony z 8 zdjęć. Na jednym z nich grupa osób wokół stołu. Na pozostałych chłopcy w trakcie gotowania.

W sobotę 22 kwietnia uczestniczyliśmy w Dniu Dobra organizowanym przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Spotkanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie odbył się koncert zespołu Proboszczowie z udziałem muzyków z zespołu Skaldowie oraz aukcja charytatywna. Ważnym i emocjonującym punktem programu był koncert Marcina Stycznia. Dodatkowo odbył się kiermasz prac artystycznych, podczas którego wystawiane były również prace naszych chłopaków. W ten sposób mogliśmy wesprzeć działania Caritas przekazując zebrane datki na szczytny cel jakim jest urządzenie i wyposażenie Domu Readaptacyjnego dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Jesteśmy przekonani, że dobro mnoży się wtedy, gdy się go dzieli . Dziękujemy za zaproszenie i za wspaniale spędzony czas.

Zimą tęskniliśmy za wiatrem we włosach i rowerowymi wycieczkami. Już nie mogliśmy się doczekać pierwszej wyprawy, na którą zabrali nas Pan Adam i Pan Krzysztof.

Z tak pięknej pogody trzeba obowiązkowo korzystać.

W kwietniu swoje urodziny obchodzili chłopaki z mieszkania usamodzielniającego – Marcin i Michał. Okazja była wyjątkowa, bo Marcin obchodził okrągłe 40-te urodziny. Solenizanci zaprosili na przyjęcie swoich kolegów oraz Panią Dyrektor i pracowników Domu. Jeszcze raz życzymy Wam dużo zdrowia, spełnienia marzeń, radości na każdy dzień i Bożego Błogosławieństwa.

27 kwietnia przedstawicielki Fundacji „Zostań Aniołem” i naszego Domu uczestniczyły w Konferencji „Społeczne Śląskie – Włącz się. W stronę niezależnego życia”. Wydarzenie odbyło się w Muzeum Śląskim w Katowicach, a organizatorami byli Departament Rozwoju i Transformacji Regionu we współpracy z Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Śląskiego. Tematyka dotyczyła Funduszy Europejskich dla Województwa Śląskiego.

Kolejni kwietniowi solenizanci. Tym razem swoje urodziny obchodzili Kuba i Kamil z mieszkania nr 3. Życzymy Wam, żeby te uśmiechy nigdy nie znikały. Niech spełniają się wszystkie Wasze marzenia, a zdrowie dopisuje. 100 lat!

28 kwietnia włączyliśmy się do ogłoszonej przez Urząd Miasta w Strumieniu akcji „Sprzątanie Świata 2023 w gminie Strumień”. Nasi chłopcy chętnie podjęli to wyzwanie i z zapałem zbierali śmieci, które znaleźli na swojej drodze. Razem oczyściliśmy spory
fragment naszej Gminy. Na zakończenie Panowie i Panie z OSP w Strumieniu zaprosili nas do strażnicy. Dziękujemy za ten owocny, wspólnie spędzony czas.

29 kwietnia wybraliśmy się do strumieńskiego MGOK na spektakl teatralny pt. „Zielony Kopciuszek”. Przedstawienie było bardzo ciekawe i wróciliśmy naprawdę zadowoleni.

Kolaż zdjęć składający się z 5 fotografii przedstawiających chłopaków siedzących na widowni oraz podczas drogi do mgok.
Powrót do góry