Wiele się działo w październiku’22

W sobotę 1.10 odwiedzili nas Panowie z Męskiej Grupy Modlitewnej „Bajzel” przy Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie. Goście zorganizowali dla nas wspaniałe atrakcje takie jak dmuchańce i cieszący się szczególną popularnością dmuchany ring do walki oraz zabawy sportowe. Jeszcze raz dziękujemy za ofiarowany czas, za aktywnie spędzony dzień i z całego serca zapraszamy ponownie. Dziękujemy też Szkole Podstawowej w Strumieniu za udostępnienie nam sali gimnastycznej.

To już pewne. Jesień zawitała u nas na dobre, a lato w którego stronę spoglądamy z tęsknotą odeszło na wiele miesięcy. My się tym jednak nie przejmujemy i cieszymy się kolorami żółci i czerwieni. 🍂🍁🥰

Kacper uwielbia zabiegi hydroterapii, które jednocześnie są dla niego świetną zabawą.

W naszym domu chłopcy korzystają z różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych w tym hydroterapii w postaci hydromasażu oraz masażów wirowych kończyn górnych i dolnych. A czym właściwie jest hydroterapia?

Hydroterapia (inaczej wodolecznictwo , akwaterapia) to dział fizjoterapii polegający na leczeniu różnego rodzaju schorzeń bądź dolegliwości przy użyciu wody.

Hydroterapia najczęściej stosowana jest przy schorzeniach takich jak:

schorzenia układu krążenia (m.in. nadciśnienie, miażdżyca, stany po zawale serca sercowego)

schorzenia układu ruchu (m.in. nadmierne napięcia mięśniowe, stany przewlekłe po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach)

schorzenia układu nerwowego (m.in. stan po udarze mózgu, zaburzenia czucia, nerwobóle)

schorzenia układu oddechowego (m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa)

choroby reumatyczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów)

Kuba i Bartek spotkali się w Cieszynie z Panią Iwoną Włodarczyk – dziennikarką publikującą w Tramwaju Cieszyńskim. Chłopakom towarzyszył ich kolega Sebastian. Bracia udzielili wywiadu, który ukaże się w listopadowym wydaniu czasopisma. Był też czas na miłą rozmowę przy kawie w Tramwaj Cafe oraz spacer po wzgórzu zamkowym.

Chłopaki z mieszkania czwartego i ich kreatywne zabawy z wykorzystaniem darów jesieni. Kasztanowy ludzik z irokezem na głowie skradł nasze serca ❤❤

8 października spełniło się jedno z największych marzeń Kuby ❤. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu Adam Kuśka Kuba mógł pojechać na koncert Alana Walkera. W tym celu Panowie wybrali się na męski wypad do Krakowa. Wyjazd ten był wymarzonym prezentem urodzinowym od społeczności naszego Domu. Cieszymy się razem z Kubą i dziękujemy Panu Adamowi za poświęcony czas i ten cudny pamiątkowy filmik. Marzenia się spełniają ❤  

Październik jest miesiącem różańca świętego, dlatego też chłopcy wraz z Siostrami i pracownikami domu spotykają się codziennie w naszej kaplicy by wspólnie go odmawiać.

Od września Łukaszek stawia swoje pierwsze kroki w Przedszkolu Terapeutycznym Słoneczna Kraina w Cieszynie. Jak widać odnalazł się tam bardzo dobrze, a udział w zajęciach daje mu dużo radości

W dniach 12-14 października grupa naszych obieżyświatów wraz z Panią Dyrektor i Panią Darią gościła we Wrocławiu, a opublikowane w poprzednim wpisie zdjęcia „zza krat” są wynikiem ich zwiedzania miasta. Po dotarciu na miejsce i rozpakowaniu walizek we wrocławskiej siedzibie naszych Sióstr SSND, ruszyli na podbój stolicy Dolnego Śląska i zwiedzili m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Dziękujemy Burmistrz Strumienia Annie Grygierek i Gminie Strumień, która dofinansowała ten wyjazd.

Kolejnym ważnym punktem wycieczki do Wrocławia i spełnieniem marzeń dla naszych chłopaków było zwiedzenie Stadionu „Tarczyński Arena”. Obiekt zrobił na nich nie małe wrażenie, a nasi zapaleni kibice mogli poczuć atmosferę tego miejsca i poznać jego zakamarki takie jak szatnia zawodników.

Dyrektor Anna Sławińska, Kierownik Daria Kwaśniewska i nasi Panowie znaleźli się za kratkami. Co takiego mówiąc po naszemu „przeskrobali”? To wynik ich zwiedzania Wrocławia. Mało kto wie, że na stadionach znajdują się cele dla szczególnie „niegrzecznych” kibiców, a dla turystów jest to ciekawa atrakcja i miejsce do zrobienia zabawnych zdjęć.

Kilka kadrów z naszych jesiennych spacerów

W niedzielę 16 października odwiedziła nas Pani Ola z ekipą ze Stowarzyszenia HDK „Julian” i uczniami Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12 w Piekarach Śląskich. Goście przygotowali dla chłopaków różnego rodzaju zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Dzięki takim spotkaniom możemy wzajemnie się poznawać i atrakcyjnie spędzić czas. Dziękujemy za każde słowo, gest i chęć bycia z nami i oczywiście zapraszamy znów.

Przechadzając się niedawno ulicami Cieszyna mijaliśmy knajpę z sushi. Jeden z chłopaków stwierdził „nigdy nie jadłem, chciałbym kiedyś spróbować”. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych i już kilka dni później po skompletowaniu składników Pani Asia z Panią Justynką poprowadziły zajęcia kulinarne o tej tematyce. Chłopcy z zaciekawieniem oglądali, wąchali i smakowali niecodzienne produkty jak nori, ocet ryżowy, sos sojowy czy wasabi – niewielką ilość tej ostrej pasty spróbowali tylko najodważniejsi. Panowie nauczyli się komponować i zwijać sushi oraz próbowali jeść pałeczkami. Chłopcy chętnie częstowali też pracowników, którzy akurat przechodzili obok kuchenki – wielu z nich, podobnie jak chłopaki po raz pierwszy próbowali tego dania.

Jesień już w pełni, a pod drzewami coraz więcej kolorowych liści. Chcemy chwilę dłużej zatrzymać ten moment i dary jesieni przenosimy na dekoracje naszego domu.

24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Strumieniu uczestniczyliśmy w spotkaniu z podróżnikiem Piotrem Mojżyszkiem. Prezentacja pt. „Polska egzotyczna” bardzo zainteresowała naszych chłopaków.

Oskar, Kamil, Łukasz R., Łukasz B., Dawid i Karol hucznie obchodzili swoje urodziny. Dziękujemy chłopaki za wspaniałe przyjęcie i życzymy Wam dużo zdrowia, radości, Bożego Błogosławieństwa i spełnienia marzeń 🙂😘❤

24 października w naszym domu odbyły się wybory do samorządu chłopaków.

Z radością ogłaszamy wyniki wyborów do Samorządu Domowników.

Większością głosów przewodniczącym Rady został Michał N., a jego zastępcą Grzegorz S.

Pozostali członkowie rady to Dawid T., Sebastian N., Patryk Ch., Marcin W., Grzegorz F., Kewin P., i Krzysztof B.

Zwycięzcom gratulujemy, a poprzedniej radzie serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i owocną pracę na rzecz społeczności naszego Domu.

Nasi pracowici Panowie zakasali rękawy, by przed Dniem Wszystkich Świętych uporządkować grób, w którym spoczywają ich Świętej Pamięci koledzy.

dokąd nocą tupta jeż? Odpowiedź brzmi: do naszego domku, by towarzyszyć nam aż do zimy 😃

Wraz z grupą chłopaków, którzy uczestniczyli w wyjeździe do Wrocławia udaliśmy się do Pani Burmistrz Strumienia Anny Grygierek z podziękowaniami za dofinansowanie wyjazdu. Jeszcze raz dziękujemy za wsparcie oraz za przemiłe ugoszczenie nas i poświęcony czas.

Powrót do góry