Tak minął nam listopad 2022

Listopad rozpoczął się jak zawsze Dniem Wszystkich Świętych, podczas którego wspominaliśmy naszych drogich zmarłych. Chłopcy wraz z pracownikami i księdzem Maciejem, który od niedawna koordynuje praktyki religijne w naszym domu udali się na cmentarz. Chłopcy pomodlili się i zapalili znicze na grobach swoich kolegów – wychowanków naszego Domu oraz zmarłych Sióstr ze Zgromadzenia SSND.

Tej jesieni pogoda naprawdę nas rozpieszczała, a my z tego korzystaliśmy pełnymi garściami. Niemal codziennie udawało nam się pospacerować.

Bardzo ciekawe zajęcia prowadzone przez pracowników Rewalidacji ZSPWR w Cieszynie dla naszych chłopaków z głębszą niepełnosprawnością. Zabawy światłem i inne elementy stymulacji polisensorycznej przypadły do gustu naszym domownikom.

Podczas uroczystego spotkania nowa rada domowników przejęła wszystkie swoje obowiązki. Po uroczystości obie rady – poprzednia i nowa, spotkały się przy kawie i słodkim poczęstunku. Chłopakom z poprzedniej rady dziękujemy za zaangażowanie. Szczególne podziękowania należą się Jakubowi, który jako przewodniczący zrealizował na rzecz naszego domu liczne autorskie pomysły.

W ramach terapii zajęciowej chłopcy chętnie uczestniczą w zabawach stolikowych. Mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że jest to jedynie pomysł na spędzanie czasu wolnego podczas niepogody. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zabawy stolikowe spełniają wiele innych istotnych funkcji. Po pierwsze gry planszowe uczą dzieci przestrzegania reguł i zasad. Uczą one również poszanowania przyjętych norm, umożliwiają współdziałanie, sprzyjają uspołecznianiu. Gry uczą zarówno wygrywania jak i przegrywania. Gry, puzzle, układanki rozwijają koordynację wzrokową, zdolności poznawcze, spostrzegawczość oraz uczą umiejętności samodzielnego organizowania czasu. Dzieci uczą się wytrwałości w dążeniu do celu oraz koncentracji na zadaniu.

Emanuel, Łukasz i Patryk z okazji swoich urodzin zorganizowali z pomocą Pań Opiekunek przyjęcie, na które zaprosili swoich kolegów, opiekunów i kierownictwo Domu. Tradycyjnie na stole znalazł się pyszny tort i liczne przekąski. Nie zabrakło również prezentów i serdecznych życzeń, do których również się przyłączamy.

Zajęcia muzyczne prowadzone dla chłopaków przez Tomka to wspaniała forma aktywności. Zajęcia muzyczne wspierają rozwój kompetencji społecznych, lepszą pamięć koncentrację, powodują większą swobodę w komunikacji, uwrażliwiają na piękno, powodują dobre samopoczucie, a także wzmacniają odporność na stres i poprawę pewności siebie. Towarzyszące muzyce zabawy ruchowe poza usprawnianiem fizycznym, wzmacnianiem pamięci i koncentracji wpływają również na poprawę koordynacji ruchowej oraz umiejętności obserwacji i naśladowania.

O prawach dzieci pamiętamy cały rok – 20 listopada: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

17 listopada uczestniczyliśmy w Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który odbył się w cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego. Zaprezentowaliśmy krótkie przedstawienie inspirowane słowami Marii Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Dziękujemy Dorocie Prysak i Fundacji „Moja Przyszłość” za zaproszenie, a kolegom i koleżankom z innych grup teatralnych gratulujemy udanych występów.

Kacper bardzo lubi spędzać czas w sali doświadczania świata. Zawsze jest zafascynowany różnego rodzaju światełkami.

Czas wolny chłopaków z mieszkania nr 5 spędzony na świeżym powietrzu w strumieńskim parku.

Denis nie przestaje nas zaskakiwać swoimi umiejętnościami manualnymi. Nie od dziś wiemy, że lubi prace wymagające precyzyjności, czy gry typu bierki, ale jego miniaturowy stateczek z papieru zrobił na nas piorunujące wrażenie.

Adrian, Marcel, Karol, Julian i Adaś z mieszkania nr 2 obchodzili w listopadzie swoje urodzinki. 100 lat!

Podczas wakacyjnego wyjazdu nad morze Sebastian i Pani Ela rozlubowali się w spacerach Nording Walking. Swoje zamiłowanie do spacerów „z kijkami” przywieźli do Strumienia i mimo chłodu korzystają z tej formy aktywnego spędzania czasu.

kobieta i mężczyzna w kurtkach i czapkach. Idą chodnikiem, a w rękach trzymają kijki do nording walking.

24 listopada w naszym Domu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Pracownika Służb Społecznych. Obchody rozpoczęło przemówienie Pani Dyrektor Anny Sławińskiej, która podziękowała wszystkim za kolejny rok zaangażowania oraz pracę na rzecz naszego Domu. Następnie głos zabrała Siostra Przełożona Zgromadzenia SSND w Strumieniu SM Emanuela Marek, która w imieniu Zgromadzenia również dziękowała za poświęcenie i serce wkładane w tworzenie tego miejsca. Z kolei chłopcy zaprezentowali przedstawienie inspirowane słowami Marii Grzegorzewskiej „Nie ma kaleki – jest człowiek”. W trakcie poczęstunku ze wzruszeniem oglądaliśmy też prezentację zdjęć z całego roku.

27 listopada rozpoczął się Adwent, a co za tym idzie roraty. Chłopcy z pomocą Pań terapeutek długo się do tego przygotowywali. Każdy wykonał swój własny lampion i pomalował go ulubionymi kolorami. Efekt końcowy jest rewelacyjny.

Jak widać chłopaki z wszystkich naszych mieszkań uwielbiają gotowanie. Każdy zawsze angażuje się na miarę swoich możliwości i z niecierpliwością oczekuje na najlepsze – degustację własnych dań czy wypieków.

Chłopcy z głębszą niepełnosprawnością również mogą z powodzeniem uczestniczyć w zajęciach kulinarnych. Jest to dla nich wspaniała metoda na stymulację wszystkich zmysłów, a w szczególności dotyku (różne faktury; sypka mąka, klejące ciasto), węchu i oczywiście smaku. W ramach zajęć rewalidacyjnych grupa Pani Agnieszki zrobiła coś słodkiego i pysznego.

Za oknem pierwsze przymrozki, a my powolutku zaczynamy prace nad zimowymi dekoracjami.

Pierwszy w tym roku bałwanek ulepiony przez Patryka ze śniegu zebranego z krzewów.

25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia odwiedził nas wielki pluszak, który przyniósł ze sobą nie tylko wiele radości, ale i trochę słodkości.

Już niedługo ruszymy do licznych Przyjaciół naszego Domu ze Świątecznymi upominkami i życzeniami, a do tych od których dzielą nas duże ilości kilometrów, wyślemy pocztą kartki. Chłopcy zaangażowani byli nie tylko w wykonanie stroików i kartek, ale również chętnie pomagają przy ich pakowaniu.

W mieszkaniu nr 5 ostatnio sporo było solenizantów. Swoje urodziny obchodzili Patryk, Paweł, Dominik, Oskar, Marcin, Zbysiu, Fabian, Grzegorz i Andrzej. Uroczystość przygotowały z pełnym zaangażowaniem Panie Opiekunki, jak prawdziwe mamy wkładając w nie całe swoje serce jakim darzymy swoich chłopców, a przepyszne i przepiękne torty upiekła koordynator Anna.
Na chłopaków spadł deszcz podarunków, uścisków i serdecznych życzeń, do których również się dołączamy.

W sobotę 26 listopada w naszym Domu rozbrzmiały głośniki, z których popłynęła różnorodna muzyka. Z okazji Andrzejek odbyła się zabawa taneczna z atrakcjami. Były tańce z balonami, zabawa z przekładaniem butów, jedzenie zawieszonych na sznurku ciastek bez użycia rąk no i oczywiście słodki poczęstunek dla wszystkich imprezowiczów. Dla zabawy spróbowaliśmy również lania wosku i odgadywania jakie  kształty udało się utworzyć – były śnieżynki, różne zwierzątka, chmurki i wiele innych. 

W sobotę 26 listopada nasza reprezentacja w piłce nożnej wygrała 2:0 z Arabią Saudyjską. Było to jakiś czas temu i już wszyscy wiedzą o tym zwycięstwie. Nie wiedzą Oni jednak, jak mocno kibicowali nasi chłopcy w utworzonej na tą okazję w naszym Domu strefie kibica.

30 listopada również mocno kibicowaliśmy naszej reprezentacji. Mimo, że przegraliśmy z Argentyną 2:0, to liczymy na kolejne gole. Jak widać emocje udzieliły się nawet naszemu najmłodszemu domownikowi, który w piżamce i z butelką przy ustach wpatrywał się przebieg meczu.

Powrót do góry