Co u nas nowego?

Prezentujemy Państwu najistotniejsze dla nas wydarzenia z pierwszego kwartału tego roku.

STYCZEŃ 2021

  1. Nasi Mieszkańcy przy śpiewie kolęd i w samodzielnie wykonanych koronach obchodzili Święto Trzech Króli. To nie był koniec atrakcji – w tym dniu zobaczyli też premierę interaktywnego spektaklu dla dzieci pt. „O Jasiu, Małgosi i chatce z łakoci” organizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu oraz Agencję Artystyczną theART .

2. karnawale dla każdej z grup przygotowaliśmy bal z motywem przewodnim. Wszyscy świetnie się bawili. Wcześniej, na terapii zajęciowej, każdy wykonał sobie strój.

3. W całym kwartale obchodziliśmy urodziny wielu solenizantów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie urodziny-1-1024x819.jpg

Korzystaliśmy również ze śnieżnej pogody – jeździliśmy na sankach, lepiliśmy bałwany, chodziliśmy na spacery. Regularnie odbywały się również zajęcia kulinarne.

LUTY 2021

  1. Rozpoczęliśmy nagrania i publikowanie serii filmików zachęcających do aktywności fizycznej pt. „absolwenci trenują”. Filmy są dostępne na naszej stronie w archiwach.

2. W lutym odebraliśmy nowy samochód, który zakupiliśmy z dofinansowania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Środki finansowe na wkład własny zebrała Fundacja „Zostań Aniołem”.

3. Od dwóch lat w naszym DPS funkcjonuje piętro usamodzielniające. Część mieszkańców uczy się tam samodzielnego życia m.in. dyscypliny, sprzątania, podejmowania samodzielnych decyzji i odpowiedzialności. W tym roku poszliśmy o krok dalej. Niedawno zakończył się remont i uruchomiono dla tej grupy kuchenkę, w której chłopcy będą samodzielnie przygotowywać posiłki. Zorganizowano również miejsce oraz sprzęt do robienia prania oraz suszenia i prasowania.
Jest to dla nich wyzwanie, ale i radość jaką daje kolejny krok ku samodzielności. Z tej okazji chłopcy zorganizowali parapetówkę, na którą zaprosili dyrekcję oraz pracowników dps. Chłopcy wspólnie z Panią Elą przygotowali przekąski oraz ciasta. Mieszkańcom czwartego piętra życzymy wytrwałości w dążeniu do obranego celu jakim jest samodzielność.

4. Wspólnie obchodziliśmy dzień pizzy, którego nie dało się świętować inaczej jak wspólnym, pysznym posiłkiem.

5. Walentynki – z tej okazji w pracowni rękodzieła powstawały wspaniałe laurki. Zorganizowaliśmy również zabawę taneczną. Bardzo duże emocje wzbudziła walentynkowa loteria. Każdy mieszkaniec mógł wylosować maskotkę, coś słodkiego, artykuły szkolne i plastyczne lub gadżety naszego dps, takie jak kalendarze i kubki. Równie wiele emocji wzbudził fakt, że w końcu mogliśmy się spotkać wszyscy razem.

6. W I kwartale 2021 chłopcy nadal uczestniczyli w edukacji zdalnej. W wypełnianiu obowiązku szkolnego pomagali im pracownicy DPS.

7. Z okazji tłustego czwartku chłopcy z piętra usamodzielniającego (grupa I) wspólnie z Panią Elą upiekli przepyszne pączki.

8. Tradycyjne ostatki, zwane również zapustami lub śledzikiem, obchodzimy we wtorek przed Środą Popielcową. Z tej okazji nasi mieszkańcy z pomocą terapeutów przygotowali kanapki ze śledziem i zaprosili na poczęstunek pracowników DPS.

9. W dalszym ciągu prowadzone były prace w grupach wychowawczych (gr II i III). Wykonywała je profesjonalna firma, ale nasi mieszkańcy w ramach terapii przez pracę również włączają się w niektóre działania. W ostatnim czasie szczególnie zaangażowani byli w zrywanie starej lamperii.

MARZEC 2021

  1. Z okazji Dnia Kobiet chłopcy złożyli życzenia i wręczyli kwiaty wszystkim pracownicom.

2. Za pośrednictwem Fundacji „Zostań Aniołem” rozpoczęliśmy akcję „pomóż mi wyremontować pokój”. Jej celem było zgromadzenie środków na remont grupy V.

3. Wielki Post to czas, w którym tradycyjnie odbywają się Nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Dzięki temu, że na terenie naszego Domu znajduje się kaplica, nasi mieszkańcy mogli w nich bezpiecznie uczestniczyć.

4. 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji zorganizowaliśmy „skarpetkową sesję zdjęciową”, którą opublikowaliśmy na naszym facebooku.

5. Pomimo pandemii w naszym Domu działo się naprawdę wiele. Z okazji Dnia Mężczyzny nasi panowie zostali zaproszeni do domowego kina, gdzie dla niektórych największą atrakcją był popcorn. Po seansie wszyscy udali się do kawiarenki, by wspólnie spędzić czas przy czymś do picia i słodkościach.

6. Za nami kolejne wewnętrzne warsztaty szkoleniowe. Dzięki wesołej formie możemy mówić o rzeczach skomplikowanych w sposób przystępny i wcale nie mniej merytorycznie. Tym razem uzupełnialiśmy i staraliśmy się usystematyzować wiedzę na temat głębszych stopni niepełnosprawności intelektualnej.

7. Wielki Post to czas duchowego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Jako jednostka, której organem prowadzącym jest Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame realizujemy nie tylko usługi związane z działalnością DPS, ale również wspieramy mieszkańców i pracowników w ich rozwoju duchowym. 17 marca odbył się w naszym Domu Dzień Skupienia, który poprowadził o. Zbigniew Kołodziejczyk z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. W programie dnia znalazły się: okazja do spowiedzi, konferencja, adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy oraz Msza Święta. Ponadto była to okazja do poświęcenia naszego nowego samochodu.

8. W pracowni rękodzieła w marcu królowały palmy i motywy związane z Wielkanocą. Również w grupach i na kuchni czuć było atmosferę zbliżających się Świąt – chłopcy razem z Paniami zadbali o piękny wystrój

Niewątpliwie był to dla nas bardzo intensywny czas pełen pozytywnych emocji i nowych doświadczeń.

Powrót do góry