W nowy rok z nową energią i pomysłami – Styczeń 2024 w naszym Domu

W nowy rok wkroczyliśmy tanecznym krokiem z nową energią i pomysłami. Jak wyglądał tegoroczny styczeń w naszym Domu?

Początkiem roku odwiedziła nas na wspólne kolędowanie młodzież z Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera w Cieszynie.  

Od 15 lutego będzie można składać swoje deklaracje podatkowe i jak co roku można będzie wesprzeć organizacje pożytku publicznego odliczając 1,5% od swojego podatku. Od tego roku można nas wspierać w ten sposób poprzez Fundacja „Zostań Aniołem”. Chłopcy wiedzą, że wsparcie ludzi dobrej woli realnie wpływa na ich warunki życia, w związku z czym chętnie angażują się w przygotowania kampanii promującej przekazywanie 1,5% dla naszej Fundacji.

W kalendarzu styczeń, a czasami za oknem jakby wiosna?

W czwartek 11.01.2024 odwiedził nas ks. Maciej z Wizytą Duszpasterską tzw. „kolędą”. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą w kaplicy, a następnie odbyły się wizyty i poświęcenie mieszkań chłopaków oraz pomieszczeń terapii, administracji, kuchni i pralni. Podczas wizyty księdzu pomagali nasi niezawodni ministranci Kamil i Jarek.

Dyrektor Anna Sławińska oraz Panie Kierownik Bożena Czerniawska, Daria Kwaśniewska i Ewelina Kościuszko-Wiaterek wzięły udział w dwudniowym szkoleniu i warsztatach „Zarządzanie przyszłości – przywództwo, relacje, wartości”. Był to czas zdobywania nowych umiejętności i wiedzy nie tylko na temat zarządzania zespołem, ale przede wszystkim wglądu w siebie – w swój sposób myślenia, odczuwania, interpretowania zdarzeń w swoje postawy. Wszystkie Panie wróciły zadowolone i z głowami pełnymi pomysłów.
Organizatorem Szkolenia była: https://proedukacja.com/
a zajęcia fantastycznie poprowadziła Pani Anna Rutkowska

Z naszą niezawodną grupą „terapii przez pracę” śnieg na podjazdach nam nie straszny. Chłopcy chętnie angażują się w prace na terenie swojego Domu.

Chłopaki uwielbiają gotować. W ostatnim czasie w mieszkaniu 4 chłopcy zrobili grzanki z pomidorkami i camembertem na ciepło, a podczas zajęć kulinarnych zrobiliśmy pyszne gofry. Z kolei na piętrze usamodzielniającym chłopcy uczą się nowych przepisów z pomocą wielofunkcyjnego urządzenia kuchennego. Sporo pracy włożyliśmy w to, by na mieszkaniu treningowym pojawiło się wielofunkcyjne urządzenie do gotowania. Sprzęt ten, ku uciesze chłopaków został pozyskany w ramach jednego z projektów. Jak widać chętnie z niego korzystają, a przed nimi pojawiły się nowe możliwości w rozwoju ich kulinarnych umiejętności. Wykorzystanie w terapii i usamodzielnianiu nowoczesnych rozwiązań zwiększa motywację młodzieży do udziału w zajęciach.

Wspaniałą niespodziankę zrobił nam Pan Przewodniczący Przemysław Maliszewski, który w imieniu Wolnych Związków Zawodowych „Sierpień 80” KWK Pniówek odwiedził chłopaków, by przekazać im paczki z prezentami. Dziękujemy Panu Przewodniczącemu i Wszystkim Członkom WZZ za przekazane dary i otwarte serca.

Męski wypad chłopaków z Panem Krzysztofem na mecz siatkówki. Sportowa rywalizacja pomiędzy zespołami Jastrzębski Węgiel oraz KS Stal Nysa zakończyła się wynikiem 3:1. To były wspaniałe sportowe emocje. Chłopcy wrócili z wyprawy bardzo zadowoleni.

17 stycznia przypada jakże ważne święto – Światowy Dzień Pizzy. Z tej okazji Panie nauczycielki z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczo – Rewalidacyjnych w Cieszynie prowadzące zajęcia rewalidacyjne dla naszych chłopaków z głęboką niepełnosprawnością przeprowadziły zajęcia kulinarne. Chłopcy do wspólnego gotowania zaprosili też Jarka.

18 stycznia przypada Dzień Kubusia Puchatka w związku z tym, że jest to dzień urodzin Alana Alexandra Milne’a – autora znanej na całym świecie bajki o poczciwym misiu łakomczuszku. Z tej okazji chłopcy wzięli udział w kubusiowym seansie bajkowym, a także wykonali tematyczne prace plastyczne. Niektórzy podjęli się też ułożenia puzzli ze swoim ulubionym książkowym bohaterem.

W nowym roku wracamy do tak lubianych przez chłopaków zajęć muzycznych prowadzonych przez niezastąpionego Tomka Gruszkę.  

Wypad chłopaków z Panią Anią – koordynatorką mieszkania V na coś dobrego do Strumienianki. Jak widać chłopcy nie mogli się już doczekać swojego zamówienia. Ciekawe jaką pizzę wybrali.

Sensoryczne zabawy chłopaków z mieszkania IVB.

Michał, Oskar, Jarek, Kewin i Krzysztof  wykonali plastyczną pracę grupową, którą zgłosili w Konkursie ogłoszonym przez Klub Sportowy Wisła Strumień  Niedawno ogłoszono wyniki konkursu, a chłopcy otrzymali wspaniałe nagrody za zajęcie pierwszego miejsca. Gratulacje chłopaki

W styczniu sporo było białych dni, podczas których chłopcy z radością wychodzili bawić się na zewnątrz. Jak widać młodsi z pełnym zaangażowaniem naśladują starszych i poza bitwą na śnieżki, najlepszą zabawą okazało się odśnieżanie

Kiedy najszybciej i najprzyjemniej opanowuje się nowe umiejętności, rozwija logiczne i abstrakcyjne myślenie? Oczywiście, że przez zabawę i różnego rodzaju gry. Chłopcy przy tym się świetnie bawią.

Karnawał 2024 -spotkanie integracyjne grup wychowawczo-rewalidacyjnych w naszym Domu.

Karaoke chłopaków z mieszkań IVa i IVb. Brawa dla tych, którzy odważyli się zaśpiewać przed swoimi kolegami. Wszak śpiewać każdy może, a najważniejsza jest wspólna, dobra zabawa.

Z okazji urodzin, naszym dwóm kochanym Grzesiom życzyliśmy spełnienia marzeń, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz Bożego Błogosławieństwa.

W styczniu zaprezentowaliśmy nasze jasełka podczas przeglądu jasełek w MGOK-u (19.01.2024) oraz w zaprzyjaźnionych parafiach.

Grafika ze zdjęciem grupy teatralnej oraz napisami: 
JASEŁKA 2023-2024
Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu naszej grupy teatralnej “Figlarne Aniołki” 
7 stycznia  - Kościół pw. Chrystusa 
Króla w Chybiu 
 Msza Święta o godz: 12:00

14 stycznia  - Kościół pw. św. Marcina 
w Ochabach Małych 
Msza Święta o godz: 10:30 

21 stycznia - Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Drogomyślu 
Msza Święta o godz: 10:30 

28 stycznia - Kościół pw. św. Barbary 
w Strumieniu 
 Msza Święta o godz: 9:30

A dla tych, którzy nie mogli osobiście zoaczyć przedstawienia nagraliśmy film:

29 stycznia rozpoczęły się wyczekiwane z niecierpliwością Ferie Zimowe, ale o tym w kolejnym wpisie.

Powrót do góry