Świąteczny grudzień 2023 w naszym Domu

Trzeciego grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.
Z tej okazji, życzyliśmy wszystkim Osobom z Niepełnosprawnością:

  • żeby każdy Was miał kogoś, na kogo może liczyć
  • by odeszły w zapomnienie bariery architektoniczne, ale też te mentalne
  • aby każdy z Was wiedział i czuł, że jest człowiekiem wyjątkowym i wartościowym.
  • żeby Ci, którym się to jeszcze nie udało osiągnęli spokój i szczęście.

Chłopaki z mieszkania trzeciego z pomocą Pań opiekunek upiekli pyszne ciasto. Jak zawsze sprawiło im to wiele radości.

Wspólnie wykonane mikołajkowe dekoracje. Chłopcy nie mogli doczekać się 6-tego grudnia…

Na terapii często pachniało pierniczkami ozdabianymi przez chłopaków, a w pracach plastycznych też królował motyw mikołajkowy.

Dziękujemy Pani Halinie Tłuczek za odwiedziny i przeprowadzenie dla chłopaków ciekawych warsztatów. Chłopcy chętnie nauczyli się wykonywać nowe, piękne wzory kartek świątecznych. Dziękujemy za poświęcony czas i inspiracje.

4 grudnia przyjęliśmy zaproszenie Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej na imprezę mikołajkową w Bielskim Centrum Kultury. Tak opisują to niezwykłe wydarzenie organizatorzy na swojej stronie:

„Święto wszystkich dzieci, Mikołajki Caritas A.D 2023 zostały otwarte. Wczoraj w wypełnionym po brzegi Bielskim Centrum Kultury odbyła się główna impreza mikołajkowa. Wraz Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta gościliśmy dzieci z naszej diecezji. Bardzo się cieszymy, że zaproszone szkoły przybyły tak licznie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.

Dyrektor Diecezjalnej Caritas ks. Robert Kurpios, przywitał dziecięcą publiczność. Zaraz potem w centrum wydarzeń pojawił się święty Mikołaj, który przybył do BCK-u na rolkach. Oryginalny sposób podróżowania przypadł do gustu dzieciom i wywołał głośny aplauz. Następnie śnieżne i słoneczne przedpołudnie umiliły zgromadzonym występy teatralne. Były oczywiście prezenty, za które dziękujemy Mikołajowi oraz jego pomocnikom. Święty Mikołaj powiedział, że żadne dziecko nie wyjdzie z BCK-u bez prezentu i słowa dotrzymał. Paczki otrzymały nawet niegrzeczne dzieci, jeżeli tylko obiecały poprawę.”

Nasze chłopaki z zafascynowaniem oglądały wszystko co działo się na scenie. Była to również świetna okazja do wręczenia przyjaciołom z Caritas świątecznych upominków od społeczności Domu w Strumieniu. Dziękujemy za zaproszenie i mikołajkowe podarunki.

4 grudnia Dyrektor Anna Sławińska wystąpiła podczas Seminarium w Ożarowicach organizowanego przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej MRiPS. Podczas wystąpienia Pani Dyrektor zaprezentowała rezultaty pilotażu realizowanego m.in. na terenie naszego Domu przez Gminę Strumień.

Z ubieraniem choinki trochę się wstrzymywaliśmy, by zrobić to przed samymi Świętami, ale inne dekoracje pojawiały się już początkiem miesiąca w pokojach chłopaków, w salonach i na korytarzach. Nieskromnie stwierdzamy, że było pięknie.

Dzięki zaangażowaniu Pana Szymona – przyjaciela jednego z naszych domowników, tegorocze Mikołajki były nieco inne i bardzo wyjątkowe. Odwiedzili nas nie tylko Święty Mikołaj, ale również Strażacy z OSP a Porąbce.

Te uśmiechy chłopaków – bezcenne. Panowie, sprawiliście naszym Domownikom wiele radości. Jeszcze raz dziękujemy ❤🥰

Warto dodać, że chłopcy przygotowali dla swoich gości niespodzianki w postaci piosenek czy wierszyków, a chłopaki z piętra usamodzielniającego postawili na akcent humorystyczny i założyli czerwone spódniczki 🤣

W mieszkaniach IVA i IVB wiele radości sprawiło chłopakom wspólne pieczenie ciasteczek. Do Świąt było jeszcze duuużo czasu, ale przygotowania trwały wcześniej.

Piękną mieliśmy zimę w grudniu. ❄️❄️❄️Kiedy my dorośli denerwowaliśmy się na skrobanie szyb w aucie czy śliskie drogi, nasi chłopcy całymi sobą cieszyli się zimową aurą. Ehhh, wspaniała to zabawa na śniegu – aż chciałoby się cofnąć do dzieciństwa i ruszyć na sanki. Ale czy wiek ma tu coś do rzeczy? Życzymy wszystkim by znaleźli w sobie wewnętrzne dziecko i tak jak nasi chłopcy cieszyli się każdą porą roku ☺️☺️☺️

W czwartek 7 grudnia odbyła się Msza Święta w intencji naszych Darczyńców ze Szwajcarii. Chłopcy i Pracownicy tłumnie zebrali się w Kaplicy, by modlić się za Przyjaciół naszego Domu. Jednocześnie dziękujemy Panu Bogu, za to że na naszej drodze stawia wielu wspaniałych ludzi dobrej woli

Spotkanie ze wspaniałymi „wujkami” przed foodtruckiem? W grudniu odwiedzili nas dwaj panowie znani z mediów i tiktoka – Radosław Palacz (brodacz z bigbrothera) oraz Sewcion Seweryn Dudka. Panowie przywieźli dla chłopaków burgery, które wydawali przez okienko foodtrucka. To było niezwykłe spotkanie.

Zajęcia plastyczne w ramach terapii zajęciowej. Każdy mógł puścić wodze wyobraźni przy doborze kolorów, które znalazły się na świątecznych emblematach. Myśleliście, że choinka jest zawsze zielona a czapka Mikołaja czerwona? Nasi chłopcy swoje prace wykonują bez przejmowania się schematami.

Przy takiej pięknej pogodzie nic tylko iść na spacer, by odetchnąć świeżym, mroźnym powietrzem. Kto poza naszymi chłopakami zdążył ulepić bałwana przed stopnieniem śniegu?

W grudniu odbyło się spotkanie robocze z grupą naszych tiktokerów. Już niedługo filmy chłopaków będą publikowane na koncie Domu. Podczas spotkania ogłoszone zostały wyniki konkursu na nazwę konta – zwyciężyła propozycja Dawida „Chłopaki z Anioła Paki”. To właśnie pod tą nazwą będzie można nas znaleźć już niebawem. Ciekawi Was jaką nagrodę otrzymał Dawid? Jak tylko będziemy mieli zdjęcia z odbioru nagrody na pewno się nimi z Wami podzielimy

Z taką ekipą nic nie jest niemożliwe. Chłopaki z grupy ergoterapeutycznej pod okiem Pana konserwatora odświeżyli szatnię dla pracowników. Serce rośnie na ten widok. Chłopcy w ramach terapii przez pracę nie tylko pomagają w utrzymaniu estetyki Domu, ale również uczą się konkretnych umiejętności praktycznych, systematyczności, odpowiedzialności za powierzone zadania, pracy zespołowej i wytrwałości.

Chłopaki z piętra usamodzielniającego też przygotowują się do Świąt. Z ich mieszkania czuć zapach pieczonych pierniczków, a i dekoracje też się już tworzą 😃

Na hydroterapii też już panuje świąteczny klimat.

Niedawno odwiedził nas Pan Tomasz Majcherski (Trener Personalny – Dietetyk). Pan Tomek pokazał chłopcom swoje filmiki z górskich wypraw oraz starał się ich uświadomić jak ważne są aktywność ruchowa oraz dbanie o swoją kondycję, wytrzymałość i ogólnie o zdrowie.
Pan Tomasz przekazał nam również dary, które zbierał podczas wydarzenia „WIGILIJKA HomeFit3D 2023”.
Dziękujemy Panu Tomaszowi oraz wszystkim, którzy włączyli się w wigilijkową akcję za zaangażowanie, poświęcony czas i przekazane dary.

14 grudnia przedstawicielka naszego Domu oraz Fundacji „Zostań Aniołem” uczestniczyła wraz z przedstawicielkami z Klubu Seniora w Bąkowie w konferencji. Wydarzenie na temat deinstytucjonalizacji usług społecznych na rzecz seniorów odbyło się na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W mieszkaniu trzecim było dosłownie CZUĆ ŚWIĘTA.

Przed Śwoętami ruszyliśmy z życzeniami i świątecznymi upominkami do zaprzyjaźnionych firm, instytucji i wszystkich pozostałych przyjaciół naszego Domu. Do tych, z którymi dzieli nas większa odległość, wysłaliśmy przesyłki pocztą. Zawsze pamiętamy i będziemy pamiętać o wszystkich życzliwych nam osobach ❤Każdy z Was jest naszym aniołem. Dziękujemy, że jesteście ❤

15 grudnia uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Dziękujemy za zaproszenie i miło spędzony czas Koło Naukowe Pedagogów UŚ Cieszyn i Dorota Prysak

Kolejny nasz Domownik – Marcel wszedł z radością w wiek pełnoletni.

Marcelu, z okazji 18 urodzin życzymy Ci raz jeszcze, byś był szczęśliwy, żebyś wciąż rozwijał swoje zainteresowania, żebyś zawsze miał wokół siebie tylu życzliwych ludzi, zdrowia i Bożego Błogosławieństwa

W mieszkaniu 4 chłopaki z pomocą Pań udekorowali swoją choinkę. W pracach plastycznych chłopaków pojawiają się już Bombki, Szopki i Choinki.

Co roku zachwycamy się pięknymi dekoracjami na strumieńskim rynku.

Oskar, Kacper, Dawid, Łukasz i Karol zaprosili swoich kolegów i Panie na wspaniałe przyjęcie urodzinowe. Wszystkim solenizantom, życzymy zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności. Żyjcie nam chłopaki 100 lat!

W ostatnim czasie sporo u nas okazji do świętowania i solenizantów. W mieszkaniu trzecim urodziny obchodzili obaj Emanuelowie oraz Dominik i Fabian. Chłopaki, bądźcie zawsze tacy radośni. Żyjcie w zdrowiu i miłości. Spełniajcie marzenia i otaczajcie się szczerymi, życzliwymi ludźmi. 100 lat !

Podczas kolejnej rundy Halowej Ligi Piłki Nożnej w Strumieniu nie mogło zabraknąć braci Kuby i Bartka na parkiecie oraz naszych chłopaków na trybunach. Ach, jakie to były wspaniałe, sportowe emocje…

Święta już za nami, ale my jeszcze wspominamy wszystko, co działo się u nas w grudniu. 21.12 odbyło się opłatkowe spotkanie dla pracowników, podczas którego zaprezentowane zostały jasełka w wykonaniu naszej grupy teatralnej „Figlarne aniołki”. Pani Dyrektor złożyła wszystkim oficjalne życzenia Bożonarodzeniowe oraz na nadchodzący Nowy Rok, a następnie wszyscy pracownicy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Był również czas na wspólne kolędowanie i liczne rozmowy przy kawie i pysznej zimowej herbatce.

Bardzo lubimy gdy odwiedzają nas dzieci i młodzież, a grudzień i świąteczny czas sprzyjają takim spotkaniom. Czas i zaangażowanie – to najcenniejsze dary jakie można ofiarować drugiemu człowiekowi, a nasi chłopcy z radością je przyjmują. Chętnie zapraszają do swojego świata każdego kto okaże im odrobinę życzliwości. Jesteśmy przekonani, że takie spotkania dają obopólną korzyść. Dla naszych chłopaków jest to radość z poznawania nowych ludzi i poczucie, że są na świecie dobrzy ludzie, którym ich los nie jest obojętny. Dla odwiedzających nas dzieci i młodzieży jest to lekcja z życia – lekcja o tym, że nie wszystko w świecie jest idealne, że istnieją zupełnie niezasłużone ból, cierpienie, porzucenie, które dotykają nawet dzieci. Trzeba samemu doświadczyć takiego spotkania, żeby uświadomić sobie, że dzieci dotknięte przez los doceniają każdy gest – cieszą się z przybicia piątki, zwykłego uśmiechu czy zaśpiewanej wspólnie kolędy. Tak niewiele i jednocześnie tak wiele potrzeba by dać im trochę radości. Jest to piękna lekcja wzajemnego zrozumienia i otwarcia się na inność.
Dziękujemy za wizytę i wspólne kolędowanie Szkole im. Żorskich Twórców Kultury w Żorach
oraz za wspaniałe przedstawienie o Królewnie Śnieżce Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie.
Dziękujemy Dyrekcji obu szkół i gronu pedagogicznemu za zaangażowanie oraz umożliwienie takich spotkań i zapraszamy ponownie.

Przed samymi Świętami chłopcy wybrali się pod Ratusz, by z rąk Pani Burmistrz Strumienia Anny Grygierek oraz harcerzy odebrać Światełko Betlejemskie. To przedświąteczne spotkanie stało się już naszą coroczną tradycją.

W tygodniu przedświątecznym chłopcy spotkali się przy wspólnym stole na spotkaniu opłatkowym, by złożyć sobie życzenia i wspólnie kolędować. Modlitwę poprowadził ks. Maciej a Kacper odczytał fragment Pisma Świętego. Pani Dyrektor przekazała również chłopakom upominki. Takie spotkanie to możliwość integracji i wspólne rozpoczęcie świętowania domowników ze wszystkich mieszkań. Wigilię i Święta chłopcy spędzali już w swoich kameralnych gronach, ale o tym w kolejnym wpisie.

Czasem najdrobniejsze gesty wywołują największe emocje, tak jak kartka wykonana przez chłopców z zajęć rewalidacyjnych. Najpiękniejsze jest to, że w swojej niedoskonałości kartka jest doskonała, bo włożyli w nią swoją pracę i serduszka. Dziękujemy chłopakom i Nauczycielkom za kartkę i życzenia.

Święta chłopaki spędzili kameralnie w gronie swoich mieszkań 🎄🎄🎄. Był to naprawdę niezwykły czas pełen radości i szczęścia. Z resztą te zdjęcia chyba nie wymagają komentarza ❤❤

Jak co roku część chłopaków w Święta odwiedziła domy prywatne swoich opiekunów prawnych i zaprzyjaźnionych pracowników. To wspaniałe, że pracownicy i ich rodziny, są częścią życia chłopaków nie tylko w godzinach pracy. Dla wielu z nich jesteśmy jedynymi bliskimi. To wielki zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Wszystkim zaprzyjaźnionym rodzinom i opiekunom prawnym z całego serca dziękujemy.

27 grudnia swoje urodziny obchodziła Dyrektor naszego Domu Anna Sławińska. Z tej okazji przyłączamy się do chłopaków i pracowników życząc dużo zdrowia, sił do dalszych działań na rzecz tych najbardziej potrzebujących – dzieci z niepełnosprawnością. Życzymy również satysfakcji, sukcesów, ale i czasu na odpoczynek.

Prezentujemy kilka zdjęć z urodzinowego spotkania z chłopakami i pracownikami.

Końcem grudnia uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie – XII Pogórskie Kolędowanie, odbyło się w Kościele p.w. NMP Królowej Polski w Pogórzu. Gwiazdami koncertu był zespół Arka Noego.

Tak wyglądały nasze przygotowania do zabawy sylwestrowej. Chłopcy z pełnym zaangażowaniem włączyli się w organizację wydarzenia.

Zabawa sylwestrowa dla wszystkich domowników, była bardzo udana. A Ci, którym zostało sił imprezowali jeszcze w swoich mieszkaniach.

Powrót do góry