Tak minął nam październik 2023

Jak co roku w październiku w naszej Kaplicy przez cały miesiąc październik odbywają się nabożeństwa różańcowe.

4 października Dyrektor Domu Anna Sławińska wzięła udział w Konferencji pn. „Fundusze Europejskie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej”. Podczas panelu Dyskusyjnego „Fundusze Europejskie na rzecz rozwoju usług społecznych w środowisku lokalnym”.

Pani Dyrektor mówiła o możliwościach angażowania domów pomocy społecznej w działania na rzecz środowiska lokalnego. Przytaczamy fragment wypowiedzi: „Kadra domów to ich największy POTENCJAŁ, to profesjonaliści posiadający doświadczenie, wiedzę i wykazujący się zaangażowaniem. Aby z tego potencjału korzystać konieczna jest zmiana mentalności i wdrożenie odpowiednich rozwiązań organizacyjnych. Nam się to udało. Nasza kadra zaangażowana była w działania w środowisku lokalnym, przez co staliśmy się i nadal chcemy być, częścią systemu wsparcia w naszej Gminie”.

10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji wszystkim osobom w kryzysie psychicznym i ich bliskim życzyliśmy, by nigdy nie pozostawali sami ze swoimi problemami.

Niedawno swoje urodziny obchodziła Siostra Emanuela – Przełożona Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Strumieniu. Siostrze życzyliśmy przede wszystkim Bożego Błogosławieństwa, dużo zdrowia i sił do dalszej pracy na rzecz naszych domowników, jednocześnie dziękując, że jest Siostra z nami zawsze – gotowa by wesprzeć uśmiechem i dobrym słowem.

Chłopaki z grupy ergoterapeutycznej przeżyli jedną ze swoich największych przygód w życiu. Wspólnie z Panią Dyrektor i Panem Marianem wybrali się do Aeoroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego, gdzie po raz pierwszy lecieli samolotem. Atrakcja była nagrodą za ich pracę na rzecz społeczności Domu. To było fantastyczne przeżycie, które chłopaki zapamiętają do końca życia.

Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć liczne dary jesieni. Chłopcy chętnie łapią promienie słońca spacerując pośród pól i zagajników. Kacper stwierdził nawet, że to już odpowiedni moment by wsypać ptaszkom jakieś smakołyki do karmnika.

Ci z naszych domowników, którzy posiadają prawa wyborcze, skorzystali z nich i wzięli udział w głosowaniu. (Wybory do Sejmu i Senatu 15 października 2023)

W połowie października swoje 24 urodziny obchodzili bliźniacy Jakub i Bartek. Z tej okazji wybrali się ze swoją Pracownicą Pierwszego Kontaktu Panią Agatą na zakupy w Galerii Handlowej i do kawiarni, a w poniedziałek zaprosili Panią Dyrektor, swoich Kolegów i Pracowników Domu na przyjęcie. Braciom życzymy spełnienia marzeń, osiągania coraz to ambitniejszych celów, dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do samodzielności.

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji chłopcy przygotowali dla nauczycieli i nauczycielek ze wszystkich szkół, do których uczęszczają symboliczne upominki. Wszystkim pedagogom życzymy wytrwałości i sił do dalszej pracy, zdrowia oraz sukcesów. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i pracę włożoną w edukację i wychowanie naszych chłopaków.

W pracach plastycznych chłopaków w ostatnim czasie dominują kolory pomarańczowe, czerwienie, żółcie i brązy. Motywy jesieni towarzyszą nam na każdym kroku. Chłopcy rozwijają swoje talenty nie tylko w ramach terapii, ale również czasu wolnego w swoich mieszkaniach.

Denis i Jakub wybrali się na wieżę widokową w Wiśle Małej, z której podziwiali Zalew Goczałkowicki i okolice. Wieża mierzy 15m, więc musieli pokonać trochę schodów, ale dla tych widoków było warto.

Spontaniczna wizyta u Pani Eli. Przeurocza Goldi zawsze wita chłopaków merdając z radością ogonkiem, a oni uwielbiają się z nią bawić.

Jesienne inspiracje chłopaków z mieszkania IVb. Jak widać, z darów jesieni można wyczarować zarówno wiewiórkę czy pająka jak i różaniec. Każdy może puścić wodze swojej wyobraźni i stworzyć coś oryginalnego.

Ulubione zajęcia chłopaków. W ostatnim czasie robiliśmy cukinie panierowane w serze oraz pyszne wrapy. Wszystko to za sprawą naszej wolontariuszki Pani Agnieszki, która wspólnie z Paniami z terapii regularnie prowadzi zajęcia kulinarne.

24 października Gminę Strumień odwiedzili członkowie Stowarzyszenia – Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi. Jednym z punktów ich pobytu w Gminie Strumień było spotkanie z naszymi chłopakami. Gości przywitała Dyrektor Anna Sławińska, która opowiedziała o naszej działalności. Następnie w mniejszych grupach odbyły się spotkania z chłopakami w ich mieszkaniach. Przybliżyliśmy również specyfikę naszej pracy, nasze innowacyjne rozwiązania – m.in mieszkanie usamodzielniające na terenie Domu i grupę ergoterapeutyczną oraz przedstawiliśmy rezultaty prowadzonego niedawno w partnerstwie z Gminą Strumień pilotażu deinstytucjonalizacji usług społecznych. Jesteśmy przekonani, że spotkanie było bardzo owocne i rozwijające zarówno dla naszych gości, jak i dla nas. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie.

O miejsca pochówku naszych bliskich dbamy cały rok, jednak przed Uroczystością Wszystkich Świętych byliśmy na cmentarzu jeszcze częściej. Chłopcy angażowali się w usuwanie liści i chwastów, mycie pomników i dekorowanie nagrobków kwiatami.

Po co nam sala relaksacji? To wspaniałe i bardzo potrzebne miejsce w naszym Domu, które pełni wiele funkcji. Jest to miejsce, gdzie chłopcy mogą odpocząć i się wyciszyć. To bezpieczna przestrzeń, w której mogą śmiało wyrzucić z siebie złe emocje. Jest to miejsce, gdzie się bawimy i śmiejemy, gdzie słuchamy muzyki lub uczestniczymy w bajkoterapii. Sala relaksacji jest u nas od dłuższego czasu i możemy stwierdzić, że utworzenie jej, to była bardzo dobra decyzja.

Jesienna aura sprzyja spacerom i relaksowi na łonie przyrody.

Wycieczki rowerowe organizowane są  w zależności od sprawności chłopaków -prowadzone w bardzo małych grupach lub indywidualnie. Jest to doskonała forma spędzania czasu wolnego w sposób aktywny i przyjemny.

26 października przedstawicielki naszego Domu oraz Fundacja „Zostań Aniołem”
uczestniczyły w Międzysektorowym Forum „Perspektywy Rozwoju Ekonomii Społecznej w Subregionie Południowym”. Organizatorem wydarzenia byli Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Bielskie Centrum Przedsiębiorczości, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, a także Uniwersytet Bielsko-Bialski.
Program wydarzenia był bardzo bogaty i ciekawy. Znalazły się w nim zarówno wystąpienia prelegentów, jak i dyskusje moderowane. Dziękujemy Pani Agnieszce Kowalskiej za zaproszenie.

Z okazji swoich 18 urodzin Patryk zaprosił na przyjęcie swoich kolegów oraz pracowników Domu.

Patryku, w dniu Twoich urodzin Życzymy Ci,

byś nigdy nie stał się zbyt dorosły na to,

aby umieć się cieszyć najdrobniejszymi sprawami.

Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy…

Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie.

Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi. Wiary, która dodaje oparcie kiedy bezradność przerasta…

Końcem października bracia Kuba i Bartek wybrali się do Imielina, by odwiedzić groby swoich bliskich oraz spotkać się z wujostwem. Była to sentymentalna podróż w stronę wspomnień, w której towarzyszyli im Pani Dyrektor, Pani Ela i Pan Rysiu.

Powrót do góry