Aktywny wrzesień w naszym Domu

Przez ostatnie pół roku w wyodrębnionym miejscu na terenie Naszego Domu prowadzone były wybrane działania realizowanego przez Gminę Strumień projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.

W ramach pilotażu prowadzone były treningi usamodzielniające dla osób mających w najbliższym czasie przeprowadzić się do mieszkania wspomaganego oraz całodobowa opieka wytchnieniowa. Ponadto specjaliści opieki całodobowej świadczyli usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze dla mieszkańców gminy Strumień w ich domach. 1 września osoby zaangażowane w te działania spotkały się, by podsumować, to czego udało się dokonać, podziękować sobie za owocną współpracę i porozmawiać o pomysłach na kolejne działania.

Wycieczka chłopaków z mieszkania 2 do Pszczyny. Jak widać wcale nie trzeba jechać daleko, by spędzić świetnie czas.

1 września na strumieńskim Rynku można było podziwiać prawdziwe cuda motoryzacji. Do Strumienia, ku uciesze naszych chłopaków zawitali uczestnicy Międzynarodowego XXII Rajdu Pojazdów Zabytkowych. Chłopcy z zainteresowaniem oglądali pojazdy i rozmawiali z ich właścicielami, a zachwytom nie było końca.

Początek września, to powrót do szkoły. I choć bardzo cieszymy się, że znów spotkamy naszych kochanych nauczycieli, to jeszcze żyjemy wakacyjnymi wspomnieniami. Chciałoby się na chwilę cofnąć czas i przeżyć te wszystkie radosne chwile jeszcze raz.

2 września oficjalnie pożegnaliśmy wakacje. Z tej okazji zorganizowaliśmy zabawę taneczną z różnego rodzaju konkurencjami. Największym zainteresowaniem cieszyły się skoki w worku, ale inne konkurencje również przysporzyły nam wiele pozytywnych emocji. Zarówno Chłopcy jaki i Ich opiekunowie aktywnie i z uśmiechem brali udział we wszystkich konkurencjach: w grze w krzesełka, zabawach z kręglami, hula-hop i piłeczkami noszonymi na łyżkach. Podsumowując całe nasze wakacje były takie jak ta impreza: słoneczne, radosne, ciekawe, aktywne i niezapomniane.

Niedawno odwiedziły nas dwa bardzo przyjazne pieski sprawiając tym samym chłopakom wiele radości. Taką miłą niespodziankę zrobił chłopakom Doktor Tomek, który przy okazji wizyty medycznej zabrał ze sobą czworonożnych przyjaciół. Naukowo stwierdzono, że przebywanie wśród zwierząt ma na nas kojący wpływ i pomaga nam złagodzić stresy dnia codziennego, więc można powiedzieć, że to spotkanie miało w sobie element terapeutyczny.

Wyjazd grupy teatralnej na poczęstunek. Chłopaki zaangażowani byli w liczne przedstawienia i sami wybrali gdzie chcą się wybrać w ramach nagrodzenia ich starań. Oczywiście ich wybór padł na jedną ze znanych sieci restauracji 😉 Było pysznie!

Wycieczka do Częstochowy, w której poza naszymi chłopakami wzięli udział uczestnicy projektu realizowanego przez Gminę Strumień „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”. Uczestnicy wyjazdu odwiedzili Jasną Górę oraz Zamek w Olkuszu. Był również czas na pyszny obiad i deser.

Początkiem września braliśmy udział w X Integracyjnym Spotkaniu Dożynkowym, które miało miejsce w Konwencie Bonifratrów w Zebrzydowicach. To wspaniałe wydarzenie, na którym spotkać się mogło około 400 uczestników z ponad 30 ośrodków z czterech województw i integrować się ze sobą oraz lokalną społecznością. Rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy Świętej w parafialnym kościele, następnie pochodem dożynkowym przeszliśmy do kolejnych punktów programu imprezy. Czekały na nas m.in. warsztaty rękodzieła oraz wyplatania wianków, zabawa taneczna oraz pyszny poczęstunek. W wieży dawnego dworku została zorganizowana wystawa „Powroty z zapomnienia”, która na naszych chłopakach zrobiła ogromne wrażenie.

Korzystając z pięknej pogody chłopcy z mieszkania 3 wraz z paniami zorganizowali grilla. Oprócz przygotowania pyszności, wykorzystali ten czas na przypomnienie kilku zagadnień z pierwszej pomocy m.in. zakładania opatrunku, czy układanie w pozycji bocznej ustalonej. Dobrze łączyć miłe z pożytecznym.

We wrześniu grupa czterech chłopców z naszego Domu miała okazję brać udział w turnusie usamodzielniającym prowadzonym przez Fundację Libertatem. Była to dla nich wspaniała lekcja życia.

Choć każdy dzień przynosił ciekawe atrakcje, chłopcy musieli zadbać o codzienne sprawy – takie jak jedzenie, czy porządki. Do ich obowiązków należało m.in. przygotowanie posiłków, a co za tym idzie przemyślenie menu, zrobienie listy zakupów, same zakupy oraz gotowanie. Takie zadanie zmuszało chłopaków do odpowiedniego zarządzania nie tylko czasem, ale także pieniędzmi. Cały turnus chłopcy byli wspierani przez wspaniałe panie terapeutki oraz panią psycholog, które urozmaicały im czas wolny. Do tego kijki, grill, odwiedzenie lotniska, podziwianie samolotów z wieży widokowej, rekreacja w Aquaparku i przepis na szczęście gotowy!

Dawid i Krzysztof przygotowali dla kolegów z mieszkania nieco inną niż zwykle kolację. Te uśmiechy to chyba najlepsza recenzja pracy kucharzy.

Wakacje już za nami, ale to nie powód by rezygnować z długich spacerów, szczególnie gdy sprawiają tyle radości Poza tym, po wysiłku wszystko lepiej smakuje, a zwłaszcza jak można zrobić to samemu.

Urodziny to wspaniała okazja, by spędzić miło czas w towarzystwie bliskich nam osób. W ten dzień zawsze jest wiele uśmiechów i przyjemności. Ostatnio przekonali się o tym solenizanci z mieszkania II Marek, Wojtek, Adrian, Julian, Patryk i Karol.

21 września na strumieńskiej hali sportowej odbył się XIV Beskidzki Regionalny Turniej Badmintona Olimpiad Specjalnych. Nasz Dom w granatowych barwach „Sokoła Strumień” reprezentowało 4 chłopaków: Michał, Bartek, Kuba oraz Dawid, który tym turniejem rozpoczął swoją przygodę w olimpiadach specjalnych. Ten inauguracyjny występ zakończył na wysokim II miejscu w swojej grupie startowej. Pozostali zawodnicy również mogą zaliczyć turniej do udanych. Michał wywalczył I miejsce. Kuba, podobnie jak Dawid, zdobył srebrny krążek, a miejsca na najwyższym stopniu podium ustąpił swojemu bratu Bartkowi. Bracia tworzą zgrany duet. Świadczyć może o tym również wynik zmagań deblowych, który wygrali w pięknym stylu. Na trybunach pojawili się również inni chłopcy z naszego Domu, którzy starali się zagrzewać do wali zawodników, bawiąc się przy tym wspaniale.

23 września przypada pierwszy dzień jesieni! Pojawiła się ona również w naszym Domu.

16 września wybraliśmy się do MGOK w Strumieniu, żeby zobaczyć spektakl „Kosmolenie ratują ziemię”. Przedstawienie bardzo nam się podobało i każdy z nas oglądał je z zainteresowaniem. Dodatkowo obejrzeliśmy również wystawiane w mgok prace, które również zrobiły na nas wrażenie.

We wrześniu z inicjatywy pracowników odbyła się Msza Święta w intencji dziękczynnej za pracowników, Siostry i Chłopców, z prośbą o dalsze łaski, siłę do wspólnej pracy i rozwoju na rzecz naszych Domowników i całej społeczności Naszego Domu. Msza odbyła się w naszej Kaplicy, a celebrował ją Ks. Maciej.

Do wzięcia udziału w wycieczce do Wadowic zaproszeni zostali chłopcy z mieszkania 5 oraz dodatkowo Panowie, którzy brali u nas udział w treningach usamodzielniających. Chłopaki odwiedzili wadowicką Bazylikę, a także wybrali się na słynne kremówki. Było więc coś dla ducha i coś dla ciała.

Zadanie domowe Kewina i Dawida, które chłopcy wykonali do szkoły z niewielką pomocą Pań terapeutek. Zadanie polegało na stworzeniu projektu maskotki dla Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ten uśmiech na ich twarzach… widać, że są bardzo dumni ze swoich prac.

Chłopaki z Rady Domowników mieli możliwość wybrać, gdzie chcieliby pojechać w ramach podziękowania za zaangażowanie na rzecz naszej społeczności. Chłopaki jednomyślnie postawili na Sandomierz i Kazimierz Dolny. Atrakcją, na której Im najbardziej zależało było odwiedzenie wystawy figur woskowych „Świat Ojca Mateusza”, gdyż są wiernymi fanami serialu. W Sandomierzu odwiedzili również m.in. Akademię Ziołową „Czary Napary” i zwiedzili podziemną trasę turystyczną. Natomiast w Kazimierzu skorzystali m.in. z oferty Muzeum Koguta i Kazimierskich Tradycji Kulinarnych. Dużo emocji przysporzyło również nocne zwiedzanie miasta. To był ciekawie spędzony czas pełen nowych doświadczeń, wiedzy i radości.

24.09.2023 pod Parafią św. Barbary w Strumieniu odbył się kiermasz charytatywny na rzecz Kamilki Gil, małej mieszkanki Nowego Targu, cierpiącej na SMA. Nasi chłopcy chętnie wybrali się na kiermasz i wsparli tą inicjatywę.

20 września Dyrektor Domu Anna Sławińska i Kierownik MOPS Pan Konrad Kroczek uczestniczyli w Konferencji Naukowej pt. „Usługi społeczne: przeszłość – teraźniejszość – przyszłość. Kierunki rozwoju pomocy społecznej w 100-lecie ustawy o opiece społecznej”, która odbyła się w Warszawie. Równocześnie Dawid, Jakub, Bartek i Michał zdobywali z Panem Ryszardem Stolicę. Panowie odwiedzili m.in. Muzeum Wojska Polskiego. Panowie wybrali się również pod PGE Stadion Narodowy oraz na Stare Miasto. To był zdecydowanie dobry pomysł, by przy okazji wyjazdu na konferencję dać chłopakom możliwość wycieczki.

29 września nasz Dom odwiedził Minister Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W spotkaniu uczestniczyli również Anna Grygierek – Burmistrz Strumienia, Konrad Kroczek – Kierownik MOPS, oraz Czesław Greń – Przewodniczący Rady Gminy. Pan Minister spotkał się z chłopakami, a Rada Mieszkańców uhonorowała go tytułem „Przyjaciela Dzieci z Domu w Strumieniu”. Była to również okazja do przedstawienia rezultatów Realizowanego przez Gminę Strumień grantu „Krok ku samodzielności w Strumieniu” w ramach projektu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”. W działania projektowe zaangażowani byli pracownicy naszego Domu, a niektóre zadania realizowane były na jego terenie:

– usługi opiekuńcze świadczone w większości przez naszych pracowników w środowisku zamieszkania dla 14 osób,

– objęto wsparciem w postaci całodobowej opieki wytchnieniowej 6 osób. Opieka odbywała się w zaadaptowanych pomieszczeniach naszego Domu z wykorzystaniem naszej kadry

– 2 osoby z niepełnosprawnością wsparto w ramach indywidualnego planu usamodzielniania, w kompleksowo w tym celu wyposażonych pracowniach – gospodarstwa domowego i terapeutyczno – usamodzielniającej na terenie naszego Domu. Treningi prowadzili nasi liczni specjaliści.

– wyremontowano stary budynek, w którym powstało w pełni wyposażone i umeblowane mieszkanie wspomagane dla osób usamodzielnianych w ramach projektu.

Wartość grantu to kwota 1 558 200 zł.

29 września przedstawicielki naszego Domu wzięły udział w Śląskim Forum Opieki „Deinstytucjonalizacja i jej konsekwencje”. Konferencja odbyła się w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Joanna Kapias – Szarzec wygłosiła referat na temat działalności naszego Domu, jako przykładu nowego spojrzenia na pracę opiekuna. Jednym z przykładów było zaangażowanie kadry naszego Domu w działania na rzecz lokalnej społeczności w realizowanym przez Gminę Strumień grant „Krok ku samodzielności w Strumieniu” w ramach projektu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pt. „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.

Prace plastyczne chłopaków z mieszkań 4a i 4b zainspirowane przez Panie opiekunki. Podczas gdy jedni byli w kosmosie, to inni zaprawiali słoje z jabłkami.

30 września wybraliśmy się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu – na spektakl Teatru Komedia „Odjechana Farsa”. Na scenie zobaczyliśmy prawdziwe gwiazdy – Monikę Mazur i Piotra Szwedesa. Przedstawienie bardzo nam się podobało; uśmialiśmy się do łez, a po przedstawieniu udało nam się jeszcze załapać na wspólne zdjęcie.

30 września świętowaliśmy dzień chłopaka. Z tej okazji dla naszych domowników odbyła się zabawa taneczna ze słodkim poczęstunkiem. Chłopaki otrzymali również emblematy „super chłopak”. Wszyscy świetnie się bawili zarówno podczas tańców na parkiecie jak i podczas zabaw integracyjnych. Naszym chłopakom życzymy, żeby każdy dzień był dla Was świętem pełnym radości i uśmiechu.

Powrót do góry