Co słychać u chłopaków? Luty 2023

Luty, tak jak każdy inny miesiąc minął nam intensywnie i obfitował w wiele atrakcji. Co się u nas działo? Poniżej prezentujemy zdjęcia z całego miesiąca.

Ciekawe eksperymenty i zabawy, które dla chłopaków z mieszkania czwartego zorganizowały w czasie wolnym Panie Opiekunki.

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w Przedszkolu Terapeutycznym „Słoneczna Kraina” w Cieszynie, do którego uczęszcza nasz Łukaszek odbyło się spotkanie i występy. W zastępstwie babci udała się na nie Pani Justynka, która spędziła z Łukaszkiem ten wyjątkowy dzień.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z naszej wizyty w Przedszkolu nr 18 w Bytomiu. Chłopaki zaprezentowali przedszkolakom swoje jasełka, obejrzeli występ muzyczny swoich gospodarzy, a następnie wszyscy razem świetnie się bawili. Poza mnóstwem uśmiechu otrzymaliśmy również wspaniałe anioły wykonane w ramach konkursu plastycznego „Mój Anioł Stróż” skierowanego do bytomskich przedszkolaków. Dziękujemy Dyrekcji Przedszkola za zaproszenie, wspólnie spędzony wartościowy czas, piękne anioły oraz za ugoszczenie nas obiadem. Dodatkową ciekawostką jest, że muzykę do naszego filmu skomponowała sztuczna inteligencja. Idziemy z duchem czasu.

W pracowni rękodzieła powstają kolejne piękne dzieła. Mimo, że do Wielkanocy jeszcze sporo czasu, to już zaczynamy powoli zaczynać prace nad dekoracjami.

Spotkanie przy słodkim poczęstunku dla chłopaków, którzy w szczególny sposób wyróżnili się w ostatnim czasie swoim zachowaniem wobec społeczności naszego Domu oraz pracowitością i kulturą osobistą.

Zapoczątkowane przez Panią Elę spacery nordic walking cieszą się wśród chłopaków coraz większą popularnością. Zaczynaliśmy od spacerów z jednym czy dwoma chłopakami, a teraz ekipa powiększa się z każdym dniem.

We wtorek 7. lutego pojechaliśmy na bal do naszych koleżanek z Domu w Pielgrzymowicach. Były tańce, zauroczenia i wymiany telefonów. Wszyscy wspaniale się bawili. Dziękujemy za zaproszenie i wspólnie spędzony czas.

9-tego lutego odwiedziła nas Pani Beathris, która po muzycznej rozgrzewce przeprowadziła dla chłopaków warsztaty fotograficzne. Chłopcy sprawdzili się w roli modeli, ale też sami stanęli za obiektywem. Już niedługo opublikujemy rezultaty sesji zdjęciowej, a teraz króciutki filmik z tego, jak się dobrze bawiliśmy.

11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Jest to dzień ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Z tej okazji w naszej kaplicy odbyła się Msza Święta w intencji chorych i cierpiących. Wszystkim, którym nie przyszło żyć w zdrowiu życzymy wytrwałości, braku cierpienia, wspaniałych wspierających ludzi przy boku i niegasnącej nadziei.

Wspaniałe urodziny dwóch Grzegorzów, które odbyły się w lutym w mieszkaniu usamodzielniającym. Solenizantom jeszcze raz życzymy wszystkiego co najlepsze, zdrowia i wytrwałości w dążeniu do obranych celów.

Z okazji walentynek chłopcy wspólnie się bawili podczas imprezy tanecznej. W przerwach od muzyki odbyły się również walentynkowe konkurencje. Było jak zawsze wesoło i aktywnie.

W Walentynki chłopaków czekała jeszcze jedna niespodzianka. Wieczorem, gdy już wszyscy w pidżamach szykowali się do snu i niczego się nie spodziewali chłopakom wręczono kartki walentynkowe, które przysłali im uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wiśle Małej. Dziękujemy za ten przemiły gest.

Występy jasełkowe już dawno za nami, ale jeszcze została nam jedna bardzo ważna rzecz – nagrodzenie aktorów, reżyserów i scenarzystów. Pani Dyrektor zabrała naszą teatralną ekipę na coś smakowitego Teraz sezon jasełkowy możemy uważać za oficjalnie zamknięty i rozpoczynamy przygotowania do przedstawień Drogi Krzyżowej.

Niedawno swoje urodziny obchodził współpracujący z naszym Domem ksiądz Maciej. Z tej okazji odbyło się małe przyjęcie przy słodkim poczęstunku. Chłopaki zaangażowali się w przygotowania i włożyli to całe serce. Chłopcy z mieszkania usamodzielniającego zajęli się pieczeniem ciast, a w pracowni rękodzieła powstał piękny upominek. Księdzu Maciejowi jeszcze raz życzymy 100 lat.

16 lutego 2023 w Restauracji Hewia w Strumieniu odbył się wspaniały bal karnawałowy dla naszych chłopaków. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy również dziewczyny z Pielgrzymowic. Imprezę świetnie poprowadzili DJ Łukasz i DJ Grześ. Poza tańcami był również wybór króla i królowej balu, a także poczęstunek. W związku z tym, że był to również tłusty czwartek zjedliśmy pączki, a później pyszną pizzę z Restauracji Strumienianka. Dziękujemy Pani Ewie za udostępnienie lokalu, wspaniały poczęstunek i wielkie serducho. Paniom Terapeutkom dziękujemy za organizację przedsięwzięcia, a Paniom Opiekunkom za wspólną zabawę i przygotowanie chłopakom świetnych przebrań.

Po więcej zdjęć z balu odsyłamy do poświęconego mu osobnego wpisu w aktualnościach.

Za sprawą Pana Andrzeja i chłopaków nasze akwarium zyskało nowy, piękny wygląd Chłopakom tak spodobał się nowy wygląd naszego akwarium, że zapragnęli zrobić własne. Farby, papier, nożyczki, trochę bibuły, pomysł i zaangażowanie – tyle wystarczy, by zrobić coś ciekawego.

17. lutego w naszym Domu odbył się bal karnawałowy dla chłopaków uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zabawę przygotowały Pracownice ZSPWR w Cieszynie. Były tańce, zabawy animacyjne, przebrania i zdjęcia w fotoramce. Wszyscy się świetnie bawili.

We wtorek poprzedzający Środę Popielcową wypada trakcyjny „śledzik”. Z tej okazji chłopcy skorzystali z ostatniej możliwości tańców przed Wielkim Postem oraz wspólnie z terapeutami przygotowali śledziowy poczęstunek.

W Środę Popielcową w naszej Kaplicy odbyła się Msza Święta dla Chłopaków, Sióstr SSND i Pracowników Domu. Podczas homilii usłyszeliśmy o praktykach religijnych, które kościół wypracował na początku chrześcijaństwa – są nimi: modlitwa, post i jałmużna.
W naszym Domu wraz z chłopakami praktyka modlitwy nie jest nam obca, przecież spotykamy się w kaplicy, dbamy o stan łaski uświęcającej oraz przychodzimy tutaj na nabożeństwa. W tym czasie wielkiego postu czekają nas drogi krzyżowe.
Post często jest mylony z ograniczeniem zamiast z rezygnacją i darem z samego siebie, ksiądz przypomniał nam, żebyśmy ograniczyli przede wszystkim złość, upór, kłótnie i spory, natomiast nie ograniczali życzliwości, serdeczności i miłości, którą wkładamy w naszą pracę i opiekę nad naszymi podopiecznymi. Jałmużna to nie tylko sprawy materialne ale przede wszystkim nasz czas, który dajemy drugiemu człowiekowi, niech zatem naszą ofiarą będzie to jak wiele czasu spędzamy z bliźnim, który jest obok, ile czasu poświęcimy komuś na rozmowę lub drobny gest świadczący o naszej miłości do tych, których Bóg stawia na naszej drodze.

Łukaszek i jego wspaniałe chwile w Przedszkolu Terapeutycznym Słoneczna Kraina w Cieszynie.

W poniedziałek 27.02.2023 gościł u nas Pan Marcin Chroszcz – Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Pan Dyrektor poznał chłopaków, zobaczył jak mieszkają i jak spędzają u nas czas. Chłopaki z mieszkania usamodzielniającego ugotowali na tą okazję pyszny żurek. Jeszcze raz dziękujemy za wizytę i poświęcony czas.

Powrót do góry