Wspaniały grudzień 2022

Wspomnienie grudnia rozpoczynamy filmem z wycieczki na Magurkę zrealizowanym przez AK Pictures

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia przeżywamy adwent, a chłopcy bardzo chętnie uczestniczyli w Mszach Świętych Roratnich.

Kilka ujęć z przymrużeniem oka z naszej mikołajkowej sesji zdjęciowej.

W ostatnim czasie odwiedziła nas prawdziwa gwiazda – Wspaniała Beathris  zaśpiewała koncert specjalnie dla naszych chłopaków. Wszyscy byli zachwyceni. Chłopaki chętnie wchodzili na scenę, by tańcem urozmaicać show. Na ręce naszego gościa złożyliśmy prace plastyczną pt. „Mikołajkowa Beathris”, która jest naszą odpowiedzią na konkurs ogłoszony przez jej funclub. Dziękujemy Pani Beacie za piękny koncert, ogrom pozytywnej energii, poświęcony czas, moc uśmiechu i uścisków.

Dziękujemy również Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu za użyczenie przestrzeni, w której odbył się koncert.

Z okazji przypadającej na 4 grudnia Barbórki chłopaki i Panie z mieszkania 4 postanowili nieco bliżej poznać węgiel. Jak widać twarze brudne, ale szczęśliwe.

Jak co roku każdego mniejszego i większego odwiedził Święty Mikołaj, któremu towarzyszyły piękne Aniołki. Ten wyjątkowy dzień upłynął pod znakiem cudownych prezentów, radości i uśmiechu.

Kolejni mikołajkowi goście odwiedzili naszych chłopaków z upominkami. Grupa z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej z dyrektorem ks. Robertem Kurpios i zastępcą Dyrektora Grzegorzem Giercuszkiewiczem na czele spotkali się z naszymi chłopakami na sali w szkole podstawowej, gdzie odbyło się kolędowanie i wręczanie upominków. Następnie goście odwiedzili nasz dom i domowników w swoich mieszkaniach. Bardzo dziękujemy, iż kolejny raz okazana została nam pamięć, pomoc i wielkie serce.

Ostatnia w tym roku strefa kibica – Mecz Polska – Francja w 1/8 finału mundialu 2022. Przed telewizorami zebrali się prawie wszyscy nasi chłopcy i panowie. Pomimo przegranej naszej reprezentacji cieszyliśmy się, że nasi wyszli z grupy i mogli zagrać kolejny mecz.

8 grudnia wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Koło Naukowe Pedagogów UŚ w Cieszynie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Podczas spotkania nie tylko mieliśmy okazję wykonać kartki świąteczne, ale i wysłuchaliśmy wykładu prof. Urszuli Szuścik „Twórczość jako dar” i wzięliśmy udział w warsztatach muzycznych poprowadzonych przez Niemy Chór Uniwersytetu Śląskiego. Dziękujemy Dr Dorocie Prysak i Wydziałowi Sztuki i Nauk o Edukacji za zaproszenie, a wszystkich organizatorom i wolontariuszom gratulujemy kolejnego udanego przedsięwzięcia.

Na długo przed Świętami nie marnowaliśmy ani chwili. W całym domu pachniało piernikami, które chłopaki pięknie dekorowali.

Wieczorny wypad na pięknie oświetlony strumieński rynek.

Niedawno ukazał się artykuł w Tramwaju Cieszyńskim, którego bohaterami są nasi dwaj niezwykli domownicy.

Uczniowie i Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Żorskich Twórców Kultury zapewnili nam dzień pełen rozrywek. Podczas naszej wizyty gospodarze zaprosili nas do wielu wspólnych zabaw w tym ozorobotyki i relaksacji oraz do robienia pięknych, świątecznych ciasteczek. Zostaliśmy również poczęstowani obiadem. Jeszcze raz dziękujemy za poświęcony czas, który był okazją do wzajemnego poznawania się, integracji i wspólnej nauki. Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom i ich Rodzicom dziękujemy również za przekazane dla naszego Domu dary.

Chłopaki z mieszkania usamodzielniającego potrafią już przyrządzać karpia. Przepis już mają sprawdzony, więc zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali podczas przygotowywania swojej wigilii.

W grudniu w terapii zajęciowej nie było już praktycznie innego tematu, jak nadchodzące Święta. Chłopaki z zapałem podejmowali proponowane przez terapeutów aktywności, a zajęcia plastyczne są jednymi z ich ulubionych.

Odliczanie dni do Świąt trwał u nas już od dawna. Na każdym kroku można było poczuć, że to już niedługo. Chłopcy, jak co roku byli podekscytowani i z zapałem dekorowali nasz Dom.

A oto efekt końcowy.

19 grudnia  odwiedzili v-ce dyrektor Anna Chamot, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie, którzy przygotowali dla naszych chłopaków przedstawienie o czerwonym kapturku. Wszyscy byli zachwyceni. Dziękujemy za poświęcony czas i gratulujemy talentów aktorskich.

W czwartek 22 grudnia na rynku odebraliśmy z rąk Pani Anny Grygierek – Burmistrz Strumienia, strumieńskiej Drużyny ZHP Betlejemskie Światło Pokoju. Chłopcy w lampionach przynieśli je do naszego Domu, gdzie będzie nam towarzyszyło przez całe Święta Bożego Narodzenia.

22 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe dla naszych pracowników. W imieniu władz Domu życzenia złożyły Kierownik Działu Opiekuńczego Ewelina Kościuszko-Wiaterek i Kierownik Działu Finansowo-Księgowego Bożena Czerniawska. W spotkaniu uczestniczyli również Ks. Maciej Dunat oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pan Konrad Kroczek. Po życzeniach, przełamywaniu się opłatkiem i słodkim poczęstunku chłopaki wraz z terapeutami zaprezentowali jasełka. Przedstawienie pt. „Trzej głusi pastuszkowie” wyreżyserowała terapeutka Wioleta Perz, która również jest autorką scenariusza. Dziękujemy Pani Wioli oraz pozostałym terapeutkom: Justynie Drałus, Agacie Folęga i Arlecie Szymala za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

23 grudnia dla wszystkich chłopaków odbyło się spotkanie opłatkowe. Życzenia złożyła Dyrektor Domu Anna Sławińska, Siostra Przełożona SSND Emanuela Marek oraz Ks. Proboszcz Jacek Kobiałka. Chłopaki z grupy teatralnej zaprezentowali kolegom swoje jasełka. Był też czas na słodki poczęstunek, życzenia, wspólne świętowanie i zdjęcia na świątecznej „ściance”. Była to okazja do spotkania się wszystkich chłopaków, ponieważ wigilię spędzali w swoich mieszkaniach, w bardziej kameralnym, rodzinnym gronie. Po spotkaniu opłatkowym Pani Kierownik DO Ewelina Kościuszko-Wiaterek zaskoczyła chłopaków wizytą w ich mieszkaniach i upominkami. Zaskoczeni chłopcy już nie byli tak odświętnie ubrani, ale to nic – ważne, że niespodzianka się udała.

Wigilię i Święta chłopaki spędzili w zaciszu swoich mieszkań wśród dźwięków kolęd i życzliwych uśmiechów. Wszystko było dla nich wyjątkowe – odświętne ubrania, tradycyjne potrawy, łamanie się opłatkiem. Najważniejsza jednak była obecność nowo narodzonego Jezusa oraz rodzinne ciepło jakie zapewniamy w naszym Domu.

W Święta część chłopców odwiedzała swoich krewnych. Niektórzy nie mają takiej możliwości, ale za to spędzili niezapomniany czas w domach prywatnych naszych pracowników, którzy niejednokrotnie są ich opiekunami prawnymi lub pracownikami pierwszego kontaktu. Ciepło się robi na serduszku na myśl, że nasi pracownicy traktują chłopaków jak najprawdziwszą rodzinę i zapraszają ich do swojego życia prywatnego.

Za sprawą Pani Eugenii i jej bliskich spełniło się marzenie Denisa, mianowicie wyjazd na koncert kolęd do NOSPR oraz na jarmark świąteczny w Katowicach. Jak widać wszyscy świetnie się bawili. Jeszcze raz dziękujemy za ten piękny gest.

27 grudnia swoje urodziny obchodziła nasza Pani Dyrektor Anna Sławińska. Z tej okazji chłopcy i pracownicy przygotowali liczne niespodzianki 🙂 Jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, sił i dalszego zapału do realizacji obieranych celów, ale też czasu na odpoczynek. 

Nowy Rok przywitaliśmy huczną zabawą sylwestrową.

Powrót do góry