Nie zwalniamy tempa – Październik 2021

Bardzo lubimy jesień – szczególnie, jeśli jest taka słoneczna jak w tym roku. Sami zobaczcie co działo się u nas w październiku.

Początek miesiąca kilkoro chłopców spędziło na kilkudniowej wycieczce do Warszawy. Z Dworca Centralnego odebrała nas Pani Anna Grygierek – Burmistrz Strumienia, która była sprawczynią całego zamieszania. Gmina Strumień dofinansowała naszą wspaniałą wycieczkę. Jej głównym celem było zwiedzenie Muzem Sportu i Turystyki w Warszawie, podczas którego towarzyszył nam Pan Stanisław Szwed – Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej. W muzeum zwiedziliśmy nie tylko stałą wystawę, ale i czasową wystawę strojów olimpijskich na przestrzeni lat. Chłopcy byli niezwykle zainteresowani, zadawali wiele pytań i wykazali się nieprzeciętną wiedzą na temat sportu. (Warszawa, 4-7.10.2021)

Podczas wycieczki do Warszawy naprawdę wiele się działo. Po wizycie w Muzeum Sportu wybraliśmy się na spacer po starym mieście, a następnie podziwialiśmy miasto z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Po drodze zatrzymaliśmy się na dłużej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mieliśmy wyjątkowe szczęście zobaczyć prezydenta Austrii, który złożył pod grobem wieniec.

Trzeci dzień pobytu w Warszawie spędziliśmy równie intensywnie, jak dni poprzednie. Zaczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie przespacerowaliśmy się po Parku Łazienkowskim, a po południu zwiedziliśmy PGE Stadion Narodowy. Było to dla nas niezwykłe przeżycie – mogliśmy m.in. usiąść na ławce rezerwowych, zobaczyć szatnię naszych piłkarzy i całe zaplecze. Z kolei w dzień naszego powrotu udało nam się zwiedzić Centrum Nauki Kopernik.

Podsumowując były to niezwykłe cztery dni, pełne zachwytów, emocji sportowych, a także nowych doświadczeń. Jeszcze raz dziękujemy Pani Burmistrz i Panu Ministrowi za wsparcie tego przedsięwzięcia. Dziękujemy również Pani Darii, Asi i Panu Rysiowi za czas poświęcony naszym chłopcom, opiekę nad nimi podczas wyjazdu oraz organizację jego przebiegu. Dziękujemy też Pani Dyrektor Annie Sławińskiej za to, że mimo wielu obowiązków, spędziła ten czas z nami.

Miesiąc rozpoczęliśmy też świętowaniem urodzin Siostry Emanueli – przełożonej Zgromadzenia SSND w Strumieniu. Siostra Emanuela niewątpliwie jest dobrym duchem naszego Domu. Zawsze życzliwa, uśmiechnięta i chętna do pomocy. Z okazji urodzin życzymy siostrze sił i zdrowia do dalszej pracy na rzecz naszych chłopców, a także nieustającego Bożego Błogosławieństwa. Żyj nam Siostro 100 lat!

Za nami kolejne zajęcia z Panią Anią. Tym razem towarzyszyła jej wieloletnia przyjaciółka naszego Domu – Pani Urszula, która przywiozła dla chłopców cukierki i dodatkowo osłodziła ten dzień. Obu Paniom dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie.

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej zwany powszechnie Dniem Nauczyciela. Z tej okazji nasi chłopcy chcieli wyrazić swoją wdzięczność kadrze pedagogicznej wszystkich placówek oświatowych, do których uczęszczają. Za ogromny wkład w wychowanie, edukację, terapię i rehabilitację naszych dzieci i młodzieńców dziękujemy dyrekcjom i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Strumieniu, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Cieszynie oraz zaprzyjaźnionych placówek, z którymi współpracujemy. Życzymy nieskończonych zasobów zdrowia i sił do dalszej pracy i zapewniamy o naszej modlitwie.

Spacerując po Strumieniu, całkiem przypadkiem natknęliśmy się na gospodarstwo, które prowadzi jeden z mieszkańców naszej gminy. Pan gospodarz zaprosił nas do siebie i pozwolił naszym chłopcom nakarmić zwierzęta. Dziękujemy za to niespodziewane, ale bardzo miłe spotkanie.

Gdybyśmy pisali osobno, o każdych urodzinach, które obchodzimy w naszym domu – mogli by Państwo nie wytrzymać tej ilości słodyczy 😉. Wszak mamy 73 mieszkańców, a każdy z nich jest wyjątkowy, każdy czeka na swój dzień w roku, na dzień w którym wszystko się zatrzyma i cała uwaga wszystkich dookoła skupi się tylko na nim. Nie ważne czy starszy, czy młodszy, każdy z nich bardzo to przeżywa, a my razem z nim. Mimo, że w instytucji; mimo tego, że jesteśmy pracownikami lub mieszkańcami, tworzymy RODZINĘ – dla naszych chłopców często jedyną jaką mają. Dlatego z całego serca, tak jak w rodzinie, składamy wszystkim solenizantom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia marzeń i Bożego Błogosławieństwa.

Dziękujemy siostrze Margaret, że zabrała nas na wycieczkę do Drukarni św. Krzyża w Opolu. Była to nie tylko atrakcyjna forma spędzenia czasu, ale też nowa wiedza o otaczającym nas świecie.

Dzięki uprzejmości Koła Łowieckiego „Bażaniec” i jego prezesa Pana Jana Bergera, możemy korzystać z domku myśliwskiego. Jest to przepiękne miejsce, w którym spędzenie czasu przy grillu, a następnie przy kominku, to fantastyczny sposób na jesienne dni. Jeszcze raz dziękujemy za tę możliwość ❤

Za nami kolejne wielkie święto wieńczące wielki sukces. Prace mające na celu odświeżenie pomieszczeń w gr II zostały zakończone, a pokoje urządzone. W październiku chłopcy i Panie z grupy zaprosili wszystkich na wspaniałą parapetówkę. Chłopcy z radością zapraszali do swoich nowych pokoi, aby każdemu pokazać, jak teraz mieszkają.

Powrót do góry