Podsumowanie roku 2018

Rok 2018 był dla nas kolejnym bardzo intensywnym czasem różnego rodzaju działań. W ramach działań terapeutycznych prowadzona jest regularna Fizjoterapia, Terapia Zajęciowa oraz zajęcia z Psychologiem. Poniżej prezentujemy Państwu uporządkowane chronologicznie informacje o wszystkim tym, co działo się w naszym Domu „ponadprogramowo”. Wszelkiego rodzaju wyjazdy, spotkania integracyjne i inne podejmowane przez nas działania służą rehabilitacji społecznej naszych mieszkańców oraz zapewnieniu im atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. Zainteresowanych szczegółami opisywanych wydarzeń oraz większą liczbą zdjęć odsyłamy na nasz facebook’owy profil: https://www.facebook.com/dpsstrumien

Rok 2018 był dla nas kolejnym bardzo intensywnym czasem różnego rodzaju działań. W ramach działań terapeutycznych prowadzona jest regularna Fizjoterapia, Terapia Zajęciowa oraz zajęcia z Psychologiem. Poniżej prezentujemy Państwu uporządkowane chronologicznie informacje o wszystkim tym, co działo się w naszym Domu „ponadprogramowo”. Wszelkiego rodzaju wyjazdy, spotkania integracyjne i inne podejmowane przez nas działania służą rehabilitacji społecznej naszych mieszkańców oraz zapewnieniu im atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego. Zainteresowanych szczegółami opisywanych wydarzeń oraz większą liczbą zdjęć odsyłamy na nasz facebook’owy profil: https://www.facebook.com/dpsstrumien

STYCZEŃ 2018

Styczeń minął nam m.in. na kolędowaniu oraz spotkaniach o charakterze świątecznym. Swoje jasełka wystawiliśmy w Kościołach Parafialnych w Chybiu, Ochabach oraz Drogomyślu. Ponadto wystąpiliśmy również w przeglądzie jasełek w MGOK-u. Skorzystaliśmy również z zaproszenia do Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie, gdzie obejrzeliśmy fantastyczne widowisko jasełkowe. Dzięki uprzejmości pracowników i dyrekcji Szkoły Podstawowej w Strumieniu uczniowie z naszego Domu, a także absolwenci i uczestnicy zajęć rewalidacyjnych wzięli udział w organizowanym przez szkołę Balu Sportowca. W styczniu zaczęły się również ferie zimowe, które rozpoczęliśmy wizytą w Osadzie Białogród i grillem.

LUTY 2018

W lutym działo się bardzo dużo ze względu na ferie zimowe. W tym czasie wybraliśmy się do kina, na basen i kręgle oraz na lodowisko. W ramach spędzania czasu wolnego wychodziliśmy na sanki i inne zabawy na śniegu, a także kibicowaliśmy w stworzonej na tę okazję strefie kibica naszym skoczkom narciarskim. Zorganizowaliśmy też sobie nocny maraton filmowy oraz wyjścia na zajęcia do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Strumieniu. W lutym zostaliśmy również zaproszeni na warsztaty integracyjne zorganizowane przez Niepubliczną Szkołę Podstawową „Odyseja” w Strumieniu.

MARZEC 2018

W marcu obchodziliśmy dzień kobiet i dzień mężczyzny. W związku z meczami polskiej reprezentacji piłki nożnej zorganizowaliśmy strefy kibica. Wybraliśmy się również do Bytomia na rozstrzygnięcie konkursu Wielkanocnego oraz wzięliśmy udział w konkursie na Palmę Wielkanocną. Wraz z mieszkańcami wykonaliśmy kartki świąteczne, które rozesłaliśmy do zaprzyjaźnionych osób i instytucji oraz stroiki, które ofiarowaliśmy osobom wspierającym działanie naszego Domu. Oczywiście wspólnie przeżywaliśmy Misterium Męki Pańskiej, a w Wielką Sobotę wspólnie święciliśmy potrawy.

KWIECIEŃ 2018

Kwiecień to miesiąc świadomości autyzmu, dlatego my również włączyliśmy się w akcję „Zapal się na niebiesko dla autyzmu”. Skorzystaliśmy również z zaproszenia do Biblioteki na zabawę integracyjną. W kwietniu gościliśmy również strumieńskich harcerzy, którzy zorganizowali dla naszych dzieci wspólne zabawy ruchowe oraz strumieńskich policjantów, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjne. Wybraliśmy się również do Galerii pod Ratuszem na wystawę pt. „Zbytkowianie Potrafią”. Zorganizowaliśmy również zajęcia tematyczne z okazji Dnia Ziemi.

MAJ 2018

Miesiąc maj rozpoczęliśmy zajęciami tematycznymi z okazji Święta Flagi Państwowej. Wybraliśmy się również do Zbytkowa na dzień otwarty Ochotniczej Straży Pożarnej. Zawitaliśmy też do cieszyńskiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego, gdzie wzięliśmy udział w obchodach Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Uczestniczyliśmy również w obchodach z okazji tegoż święta, które na cieszyńskim rynku zorganizował OREW w Cieszynie. Na zaproszenie SP w Istebnej wybraliśmy się również na „Wesołą Majówkę”, gdzie razem z podopiecznymi z innych placówek wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych, sportowych i leśnych podchodach. Skorzystaliśmy również z wydarzeń zorganizowanych z okazji Cieszyńskiej Nocy Muzeów, gdzie m.in. wybraliśmy się na wykład o tematyce astronomicznej. W maju uczestniczyliśmy również w „Przedszkoliadzie” oraz Szkolnym Pikniku Rodzinnym w strumieńskim parku.

CZERWIEC 2018

Czerwiec rozpoczęliśmy piknikiem i zabawą taneczną z okazji Dnia Dziecka oraz skorzystaliśmy z wyjazdu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Strumieniu do Warowni w Pszczynie. Wybraliśmy się również do naszych koleżanek z DPS w Pielgrzymowicach na wspólną zabawę integracyjną. Na terenie Domu zorganizowaliśmy Dzień Wdzięczności „Każdy ma swojego anioła”, na który zaprosiliśmy wszystkie osoby, które wspierają działalność naszego Domu. Korzystając z pięknej pogody mogliśmy również wybrać się do Cieszyna na Piknik Sportowy u Bonifratrów oraz na zajęcia sportowe i dyskotekę integracyjną w SP w Studzionce. Czerwiec jest również czasem podsumowań i zakończenia roku szkolnego, z tej okazji uczestniczyliśmy w uroczystym pożegnaniu absolwentów gimnazjum. Nie zabrakło nas również na Koncercie Charytatywnym „Wyśpiewać Marzenia” w Cieszynie, podczas którego zagrał zespół Pectus.

LIPIEC 2018

Wakacje rozpoczęliśmy wycieczką do Parku w Pszczynie oraz wyjazdami do Parku Paprocany w Tychach. Kilkukrotnie wybraliśmy się również na wycieczki rowerowe oraz zorganizowaliśmy obóz pod namiotami w ogrodzie. Znaczna część mieszkańców wyjechała również na kilkudniowy wyjazd wakacyjny do Brennej. Tradycją są już zabawy integracyjne przy muzyce i grillu odbywające się w każdy czwartek.

SIERPIEŃ 2018

W sierpniu grupa 8 mieszkańców wyjechała do Podlesic na obóz wspinaczkowy natomiast grupa dzieci młodszych spędziła kilka dni w Zarzeczu obok Żywca. Część chłopców pojechała również na „wypad” do Limanowej. Zainteresowaniem naszych mieszkańców cieszył się również pokaz gołębi pocztowych w Zbytkowie. Miło spędziliśmy czas na obozie pod namiotami w Łące, gdzie m.in. uprawialiśmy sporty wodne. Zadbaliśmy również o coś dla ducha i wybraliśmy się na pielgrzymkę śladami Jana Pawła II do Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnik. Wyjazdy wakacyjne zamknęliśmy całodniową wycieczką do Zoo w Opolu, a same wakacje pożegnaliśmy huczną imprezą w ogrodzie.

WRZESIEŃ 2018

Miesiąc rozpoczęliśmy udziałem w Pikniku Lotniczym w Aleksandrowicach, gdzie między innymi zwiedziliśmy zabytkowy samolot „Wiedeńczyk” AN-2. Wzięliśmy również udział w dożynkowym spotkaniu integracyjnym w Izdebniku oraz w Olimpiadzie Sportowej w Bytomiu. Na terenie naszego domu zorganizowano zlot miłośników motoryzacji z grup Compact Colective i Get low bro. Zaprzyjaźniony z naszym domem pracownik pomocy społecznej z Kęt zorganizował chłopcom istny dzień atrakcji, a w jego ramach m.in. zabawę taneczną z muzyką na żywo, przejażdżki quadem, strzelanie z łuku, paintball, pokaz sprzętu strażackiego oraz zlot motocyklistów. We wrześniu odwiedzili nas również studenci pracy socjalnej z Poznania, którzy zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania DPS-ów oraz uczestniczyli we wspólnych zajęciach z mieszkańcami. Z kolei my zostaliśmy zaproszeni do SP w Strumieniu na lekcję otwartą, w której chętnie wzięliśmy udział wraz z absolwentami.

PAŹDZIERNIK 2018

W październiku uczestniczyliśmy w zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Dniu Ziemniaka. Udzielaliśmy się też sportowo biorąc udział w Olimpiadzie Specjalnej z Badmintona oraz w meczu przyjaźni Strumień-Kęty. W tym miesiącu intensywnie pracowaliśmy podczas warsztatów teatralnych, w ramach których przygotowaliśmy przedstawienie na podstawie legend Śląska Cieszyńskiego o św. Piotrze. Swoje przedstawienie zaprezentowaliśmy podczas II Przeglądu Małych Form Teatralnych w Cieszynie.

LISTOPAD 2018

W listopadzie wzięliśmy udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej, który odbył się w MGOK-u. Dzięki uprzejmości Koła Gospodyń Wiejskich w Zbytkowie wzięliśmy udział w warsztatach przez koło organizowanych. Podczas zajęć uczyliśmy się m.in. skubać pierze i wyrabiać masło. Listopad to czas zabaw andrzejkowych, w których chętnie braliśmy udział. W tym roku poza zabawą taneczną na terenie domu skorzystaliśmy z zaproszeń do SP w Studzionce oraz do DPS w Pielgrzymowicach. Zawitaliśmy również na Uniwersytet Śląski do Cieszyna, gdzie uczestniczyliśmy w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

GRUDZIEŃ 2018

Grudzień, jak co roku jest jednym z najbardziej intensywnych miesięcy w roku, który rozpoczęliśmy udziałem w Beskidzkim Regionalnym dniu treningowym MATP oraz udziałem w konkursie Bożonarodzeniowym w Bytomiu. Z okazji dnia świętego mikołaja odwiedzili nas mieszkańcy i pracownicy DPS w Bytomiu, a Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Odyseja” przygotowała dla nas z tej okazji przedstawienie. Z okazji zbliżających się świąt przeżyliśmy wiele wspaniałych spotkań m.in. z pracownikami SP w Chybiu, uczniami i pracownikami III LO z Pszczyny, harcerzami z Czarkowa, przedszkolakami ze Zbytkowa i kibicami Ruchu Chorzów. Ponadto uczniowie SP w Ochabach przyjechali do nas wystawić swoje jasełka, a uczniowie Szkoły Organizacji i Zarządzania w Cieszynie zawitali do naszego Domu z przedstawieniem pt. „Pinokio”. Wybraliśmy się również na Widowisko Jasełkowe „Opowieść Wigilijna” wystawione w MGOK przez uczniów NSP „Odyseja”. Oczywiście do świąt przygotowywaliśmy się również duchowo, a w wigilię nie zabrakło tradycyjnej ryby, łamania opłatkiem i upominków. Miesiąc zakończyliśmy zabawą sylwestrową.

To tylko wybrane i przedstawione w telegraficznym skrócie działania, jakie podjęliśmy w 2018 roku. Poza tym wyremontowaliśmy i doposażyliśmy terapię zajęciową oraz zorganizowaliśmy nową pracownię do rękodzieła. Ważnym wydarzeniem było również oddanie do użytku mieszkańcom nowej pracowni komputerowej.

Staramy się, aby każdy dzień był wyjątkowy, aby na twarzach naszych dzieci gościła radość. Mamy nadzieję, że rok 2019 okaże się równie owocny, jak rok ubiegły.

Powrót do góry