Luty 2024 – Ferie Zimowe i nie tylko

Ferie rozpoczęliśmy zabawę muzyczno-taneczną. Imprezę uatrakcyjniła westernowa fotobudka.  

Mini sesja zdjęciowa w Galerii Wiślanka w Żorach przy okazji wypadu do Kina na film „Akademia Pana Kleksa”

Jedną z atrakcji tegorocznych Ferii Zimowych była wycieczka na Czantorię, podczas której chłopcy nie tylko wjechali na górę kolejką linową, ale również mieli możliwość świetlnej zabawy na pobliskiej górce.

Zarówno chłopcy jak i współpracownicy z zafascynowaniem wysłuchali prelekcji Pana Bartosza Kubisztala, który opowiedział o swojej wyprawie do Indii. Wystąpienie urozmaicone było pokazem zdjęć oraz degustacją lokalnych słodyczy. Dziękujemy za przybliżenie nam fascynującej kultury, ale również kuchni i sztuki tego niezwykłego świata.

Wypad chłopaków do Bielska-Białej, podczas którego wybrali się na spacer po mieście, zjedli obiad w galerii i zawitali do niezwykłej kawiarni w stylu filmów o Harrym Potterze. Taki wyjazd to dla chłopaków nie lada przeżycie. 

Wyjazdy na basen i kręgle, to świetna forma aktywnego spędzania czasu.

Słodki poczęstunek dla tych chłopaków, którzy w ostatnim czasie szczególnie wyróżnili się swoim koleżeństwem, pracowitością, pozytywną energią lub w inny sposób zasłużyli się w społeczności naszego Domu.

Od niedawna w naszym domu prężnie działa ekipa tiktokerów, którzy tworzą filmy na nasze konto na TikTok-u. Chcąc wesprzeć ich w rozwijaniu nowej pasji, nasza specjalistka ds. public relations Joanna Kapias – Szarzec przeprowadziła dla nich szkolenie z obsługi programu do montażu. Chłopaki już wykorzystują nową wiedzę i umiejętności do tworzenia jeszcze lepszych materiałów. @chlopakizaniolapaki

Wizyta w Teatrze Lalek Banialuka na spektaklu „Pchła Szachrajka”

Wyjazd do Brennej, podczas którego odbyła się przejażdżka wozami oraz poczęstunek grillowy.

Za nami wspaniały bal karnawałowy , który odbył się 8 lutego 2024 w Restauracji Hewia w Strumieniu. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dziewczyny z Domu w Pielgrzymowicach. Jako, że impreza wypadała w tłusty czwartek nie zabrakło pączków, a także już tradycyjnie – pizzy z Restauracji Strumienianka. Dziękujemy DJ-om Sebastianowi i jego pomocnikom dwóm Grzesiom za świetne poprowadzenie zabawy. Przede wszystkim jednak serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Ewy , dzięki której nasz bal co roku może się odbywać w tak pięknej sali.

Spełniło się wielkie marzenie Denisa. 8 lutego wybrał się z Panią Justynką do Bielska na koncert swojej idolki – CLEO. Bilety na koncert były prezentem dla Denisa od społeczności naszego Domu z okazji przyjęcia przez Niego sakramentu Bierzmowania.

Ferie Zimowe zakończyliśmy wypadem do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu – emgok na spektakl „C jak Cyrk”.

Tradycyjnie dzień przed Środą Popielcową wypada „Śledzik”. Z tej okazji chłopcy przygotowali tradycyjne cieszyńskie kanapki ze śledziem.

10 lutego 2024 w Restauracji Hewia w Strumieniu Fundacja „Zostań Aniołem” zorganizowała pierwszy Charytatywny Babski Comber . To była fantastyczna zabawa z dobrym jedzonkiem i tańcami, a w dodatku w szczytnym celu, bo na rzecz naszych chłopaków. Łącznie zebrano 3 060,00 zł!!!
Inicjatorem i koordynatorem akcji była Pani Joanna Kapias-Szarzec
Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez fantastycznej współpracy z Panią Ewą Nowak – właścicielką restauracji Hewia.
W przygotowania imprezy zaangażowane były również Pani Elżbieta Kurcius, która przygotowała prace na licytację, Pani Aneta Jagniątkowska która przygotowała wypieki na imprezę oraz Pani Justyna Drałus zaangażowana w przygotowanie Sali. Wszystkie Panie działały wolontaryjnie.

W kalendarzu katolickim Popielec (Środa Popielcowa) to pierwszy dzień wielkiego postu, przypadający 46 dni przed Wielkanocą. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, tak było i w naszym Domu.

W tym roku Walentynki obchodzone były w ten sam dzień co Środa Popielcowa. Nie obchodziliśmy ich więc hucznie, ale za to słodko i kreatywnie.

W mieszkaniach chłopaków nie wieje nudą. W ramach aktywnego spędzania czasu wolnego chłopcy m.in. gotują i pieką, podejmują różnorodne aktywności plastyczne. W czasie wolnym od nauki np. w weekendy bardzo lubią też wieczorne maratony filmowe.

Do wiosny kalendarzowej jeszcze zostało trochę czasu, ale zachęceni słoneczną pogodą Jarek z Panem Bartoszem Kubisztalem wybrali się do naszego ogrodu. Celem wyprawy było poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny. Jak widać była to również okazja do rozwijania talentu fotograficznego Jarosława.

W środę 21 lutego chłopaki należący do klubu „Sokół Strumień” wzięli udział w IX Regionalnym Turnieju w Bocce Beskidzkich Olimpiad Specjalnych. W swoich grupach startowych pierwsze miejsca zajęli Denis oraz Grzegorz F., następnie Kamil miejsce drugie i Grzegorz S. miejsce trzecie. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom, a organizatorom dziękujemy za możliwość udziału w wydarzeniu.

Przedstawienia pasyjne w wykonaniu naszej grupy teatralnej – fotorelacja z występu w Drogomyślu.

23 lutego 2024 Dyrektor Anna Sławińska odebrała w imieniu Domu z rąk Dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu Pana Bogusława Żydka tytuł Przyjaciela Kultury 2023. To kolejny rok kiedy zostaliśmy w ten sposób docenieni. Bardzo dziękujemy i jesteśmy przekonani, że nasza dobra współpraca będzie trwała i przynosiła wiele korzyści nie tylko dla naszych domowników, ale również dla społeczności naszej gminy.

Spełniło się marzenie Bartka i Kuby. Braciom udało się dotrzeć nad Morskie Oko. Była to wyprawa pełna zachwytów ale i wysiłku. Chłopaki wrócili zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

26 lutego Dyrektor Anna Sławińska uczestniczyła w szkoleniu dla Dyrektorów Domów Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie z całego kraju. Wydarzenie odbyło się w Warszawie, a dotyczyło m.in. aspektów prawnych prowadzenia dps w świetle dotychczasowych oraz nowych przepisów,  a także roli dps-ów w strategii rozwoju usług społecznych.

Końcem lutego odwiedzili nas niezwykli ludzie o wielkich sercach. Nasi goście przekazali dla chłopaków odzież, która zbierana była w Gminie Porąbka. Jeszcze raz dziękujemy inicjatorowi akcji Panu @Szymon Kastelik oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Porąbce Pani Annie Jezierskiej, a także Pani Marcie Targosz i mieszkańcom Gminy, którzy zaangażowali się w zbiórkę.

28 lutego 2024 przedstawicielki naszego Domu – Pani Dyrektor Anna Sławińska, Kierownik Daria Kwaśniewska oraz Joanna Kapias-Szarzec wzięły udział w Forum Praktyków Pomocy Społecznej, które odbyło się w Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach. Organizatorami wydarzenia byli Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Fundacja Libertatem. 

Choć jeszcze w kurtkach i z czapkami na głowach, cieszymy się z ładnej pogody i spędzamy coraz więcej czasu w naszym ogrodzie. 

Powrót do góry